2 Adımda Östaki Tüp Fonksiyon Testleri

Östaki Tüp Fonksiyon Testleri Kalitatif metodlar ve Kantitatif metodlar olarak ikiye ayrılır. Aşağıdda bunlardan bahsettik.

Östaki Tüp Fonksiyon Testleri: Valsalva manevrası

Östaki Tüp Fonksiyon Testleri

İlke: Dış yardım olmaksızın tubal açıklığın gösterilmesi
Metod: Hasta derin bir nefes aldıktan sonra burnunu kıstırır ve ağzını kapatarak üfleme girişiminde bulunur. Otoskopi ile timpanik membranda dışa doğru hareket gözlenir. Oskültasyon ile çıtırtı sesi ortaya konur. Not: Bu testin başarısızlığı tüpün patolojik oklüzyonlarının kanıtı değildir. Bu manevranın tehlikesi mevcut nazal ve nazofarengeal enfeksiyonun kulağa geçmesidir.

Toynbee testi

İlke: Daha emniyetlidir ve normal tubal fonksiyonları tesbit eder.
Metod: Burun kapalıdır ve hasta yutkunur. Timpanik membranda içe doğru çekilme olur, otoskopi ve oskültasyon ile bir ses işitilirken teyit edilir.

Politzer testi

İlke: Yumuşak damak yükseltilmişken nazofarenks basıncı arttırılır, tüp açılır.
Metod: Hekim/Odyolog hastanın burun deliklerinden birini plastik balonla tıkar ve diğer delik sıkıca kıstırılır. Hasta yutkunma ile veya ‘koka kola’ gibi kelimeleri söyleyerek damağı yukarı kaldırır. Aynı zamanda kapalı nazal kavitedeki hava basıncı Politzer balonundan basılan hava ile arttırılır. Odyolog/Doktor bir tüp kullanarak oskültasyon ile orta kulak içine olan hava akımını işitebilir.

odyoloji yüksek lisans tez danışmanlığı

Tubal kateterizasyon

İlke: Tuba ağzına doğru suni hava akımı verilir.
Metod: Gümüş bir kateter burna geçirilerek tuba ağzına nişanlanır. Hava, kataterle ilişkili bir balon yardımıyla kulak içine doğru geçer.
Komplikasyonları: Tubal otitis media, timpanik membranda rüptür, nazal kanama, tubal ostiumun hasarı.

Kantitatif metodlar

  1. Manometri
  2. Sonomanometri
  3. Akustik empedans
  4. Timpanometri. En çok bu son ikisi kullanılmaktadır.

odyoloji yüksek lisans tez danışmanlığı
Yazar Hakkında
Toplam 213 yazı
Hakan Akyol
Hakan Akyol
Merhaba ziyaretçi, ben Odyolog Hakan. İstanbul Biruni Üniversitesi Odyoloji mezunuyum. Şuan bir rehabilitasyon merkezinde Odyolog olarak görev yapmaktayım. Bana ulaşmak istersen eğer akyolhakan50@gmail.com adresinde olacağım. Diğer danışmanlık hizmetleri için metokondridestek@gmail.com adresine ulaşınız.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara