Östaki Tüpü

Östaki tüpü burun, damak, burun akıntısı ve orta kulak yarıkları da dahil olmak üzere bitişik organlar sisteminin bir parçasıdır ve fibrokartilajinöz yapıdadır.

Tüp, timpanik kavite ve mastoid hücreleri birbiri ile ilişkildir. Östaki tüpü; gaz değişimi ve basınç regülasyonuna izin verir. Fibrokartilajinöz östaki tüpü basit bir tüp değildir. Mukoza; kıkırdak, çevreleyen yumuşak doku, peritubal kaslar (yani tensör ve levator veli palatin, salpingopharyngeus ve tensor timpani) ile dinamik bir kanaldan oluşan karmaşık bir yapıdır. Fibrokartilajinöz östaki tüpünün başlıca rolünün orta kulak ses iletiminin ve iç kulak yapılarının korunmasının optimizasyonu olabileceğini düşünülmektedir. Orta kulak boşluğu ile ortam basıncı dengesini sağlar.

Nazofarengeal sekresyon ve basınç değişikliklerine karşı orta kulak boşluğuna ve mastoid hücrelere patojenik ajanların girmesini engelleyerek koruma sağlar. Orta kulakta sekresyon oluştuktan sonra sıvı aktif olarak açılan Östaki Tüpüne boşalır ve sıvı Östaki Tüpü lümenine dolar, kas aktivitesi azaldığında tüp pasif olarak kapanmaya başlar. Böylelikle tüp temzileme görevini yerine getirir.

odyoloji yüksek lisans tez danışmanlığı
odyoloji yüksek lisans tez danışmanlığı
Yazar Hakkında
Toplam 213 yazı
Hakan Akyol
Hakan Akyol
Merhaba ziyaretçi, ben Odyolog Hakan. İstanbul Biruni Üniversitesi Odyoloji mezunuyum. Şuan bir rehabilitasyon merkezinde Odyolog olarak görev yapmaktayım. Bana ulaşmak istersen eğer akyolhakan50@gmail.com adresinde olacağım. Diğer danışmanlık hizmetleri için metokondridestek@gmail.com adresine ulaşınız.
Yorumlar (3 yorum)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara