Östaki Tüpü

Östaki tüpü burun, damak, burun akıntısı ve orta kulak yarıkları da dahil olmak üzere bitişik organlar sisteminin bir parçasıdır ve fibrokartilajinöz yapıdadır.

Tüp, timpanik kavite ve mastoid hücreleri birbiri ile ilişkildir. Östaki tüpü; gaz değişimi ve basınç regülasyonuna izin verir. Fibrokartilajinöz östaki tüpü basit bir tüp değildir. Mukoza; kıkırdak, çevreleyen yumuşak doku, peritubal kaslar (yani tensör ve levator veli palatin, salpingopharyngeus ve tensor timpani) ile dinamik bir kanaldan oluşan karmaşık bir yapıdır. Fibrokartilajinöz östaki tüpünün başlıca rolünün orta kulak ses iletiminin ve iç kulak yapılarının korunmasının optimizasyonu olabileceğini düşünülmektedir. Orta kulak boşluğu ile ortam basıncı dengesini sağlar.

Nazofarengeal sekresyon ve basınç değişikliklerine karşı orta kulak boşluğuna ve mastoid hücrelere patojenik ajanların girmesini engelleyerek koruma sağlar. Orta kulakta sekresyon oluştuktan sonra sıvı aktif olarak açılan Östaki Tüpüne boşalır ve sıvı Östaki Tüpü lümenine dolar, kas aktivitesi azaldığında tüp pasif olarak kapanmaya başlar. Böylelikle tüp temzileme görevini yerine getirir.

Yazar Hakkında
Toplam 10 yazı
Van gogh'un Kulağı
Van gogh'un Kulağı
Yorumlar (2 yorum)
Pingback: Odyologlar için 1 Bakışta Kulak Muayenesi | MEtokondri
Pingback: İnsan vs Sıçan Kulağı Anatomisi | MEtokondri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara