Timpanometride 6 Tip

Timpanometride 6 Tip

Bu yazımızdan önce Timpanometri ile ilgili bir çok yazı paylaştık o yazılara; buraya ya da buraya ya da buraya tıklayarak yazmış olduğumuz diğer 3 yazıya ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu yazıda timpanometride görebileceğiniz 6 adet tip ve bu tiplerin normatif değerlerini konuşacağız.

Timpanometri: Tip A

Timpanometri tipleri, Timpanometri Tip A

Tip A: -50 ile +50 daPa basınç değerleri aralığında tepe noktası elde edilen, normal komplians değerlerine (0.3- 1.4 mmhos) sahip timpanogram eğrisidir. Genellikle normal kulaklarda gözlenmektedir.

Timpanometri: Tip As

Timpanometri Tip As

Tip As: -50 ile +50 daPa basınç aralığında tepe noktası elde edilen, komplians değerleri normalin altında (0.3 ml den küçük) olan timpanogram eğrisidir. Genellikle otoskleroz ve kemikçik zincir fiksasyonlarında gözlenmektedir.

Tip Ad

Timpanometri Tip Ad

Tip Ad: -50 ile +50 daPa basınç aralığında tepe noktası elde edilen, komplians değerleri normalin üstünde (1,3 ml den büyük) olan timpanogram eğrisidir. Genellikle kemikçik zincir kopukluklarında ve atrofik kulak zarında gözlenmektedir.

Tip B

Timpanometri Tip b

Tip B: Peak oluşturmayan timpanogram

eğrisidir. Genellikle effüzyonlu otitis media, timpanik membran perferasyonunda, probun serümen yüzünden tıkandığı veya probun yanlış yerleştirildiği durumlarda gözlenmektedir.

Tip C

Timpanometri Tip c

Tip C: -50 daPa basınçtan düşük değerlerde tepe noktası elde edilen, komplians değeri, normal sınırlarda olan timpanogram eğrisidir. Genellikle, östaki disfonksiyonunda ve effüzyonlu otitis media başlangıcında gözlenmektedir.

Tip D

Timpanometri Tip d

Tip D: Çift tepe noktalı ve çentikli timpanogram eğrisidir. Kulak zarında skar oluşumunda ve hipermobil kulak zarında gözlenmektedir.

Yazar Hakkında
Toplam 241 yazı
Hakan Akyol
Hakan Akyol
Merhaba ziyaretçi, ben Odyolog Hakan. İstanbul Biruni Üniversitesi Odyoloji mezunuyum. Şuan bir rehabilitasyon merkezinde Odyolog olarak görev yapmaktayım. Bana ulaşmak istersen eğer akyolhakan50@gmail.com adresinde olacağım. Diğer danışmanlık hizmetleri için metokondridestek@gmail.com adresine ulaşınız.
Yorumlar (1 Yorum)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara