SAL Testini Neden Yaparız ?

SAL Testini Neden Yaparız ?

SAL testinin genel kullanım alanları şunlardır;

1. Geniş hava- kemik yolu açıklıklarında oluşan maskeleme ikileminin çözümünde yardımcıdır. Bazı vakalarda maskeleme için kullanılan gürültü düzeyi test edilmeyen ve aynı zamanda test edilen kulak için de gereğinden fazla olabilir (crossover).  Bu problem nedeniyle kulağın hem hava yolu hem kemik yolu düzeyi sorgulanmaya açıktır. Naunton buna “maskeleme ikilemi (masking dilemma)” demektedir. 

2. Çocukların test edilmesi esnasında; kelimeler saf ses uyarılarına cevap vermeyen çocuklar için daha kullanışlıdır.

3. Ayrıca SAL testinin pseudohypacusisli çocukların tespitinde ve yönlendirilmesinde etkili olduğu bulunmuştur. Eğer pseudohypacusisli kişi iletim kaybı göstermiyorsa, hava iletimi ile SAL eşikleri arasındaki fark sadece pseudohypacusis şüphesinin doğrulanmasını değil, ayrıca hastanın eşiklerinin en az SAL sonuçları kadar iyi olduğunu göstermektedir.

Yazar Hakkında
Toplam 241 yazı
Hakan Akyol
Hakan Akyol
Merhaba ziyaretçi, ben Odyolog Hakan. İstanbul Biruni Üniversitesi Odyoloji mezunuyum. Şuan bir rehabilitasyon merkezinde Odyolog olarak görev yapmaktayım. Bana ulaşmak istersen eğer akyolhakan50@gmail.com adresinde olacağım. Diğer danışmanlık hizmetleri için metokondridestek@gmail.com adresine ulaşınız.
Yorumlar (1 Yorum)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara