✍️3 Adımda Klinik ABR Yorumlama?

✍️3 Adımda Klinik ABR Yorumlama?

Klinik ABR Yorumlama yaparken belli başlı vakalar gelmektedir bunlardan bazıları; İletim Tipi İşitme kayıpları, Koklear İşitme kayıpları, Retrokoklear İşitme kayıpları ve İşitsel Nöropatide ABR olmak üzere bu başlıklarda değerlendirmede bulunacağız.

Klinik ABR Yorumlama

Klinik ABR Yorumlama: İletim Tipi Kayıp

İletim tipi işitme kayıplarında tüm dalgaların latanslarında eşit oranda uzama olur. Ancak dalgalararası intervaller normaldir. Latans şiddet eğirisinde normal eğriye paralel bir eğri oluşur.

Klinik ABR Yorumlama: Koklear İşitme kayıpları

Koklear İşitme kayıplarında I.dalga çok zayıftır ya da alınamaz ek olarak I.dalganın latansında hafif uzama vardır. Dalgalar arası latanslar normaldir. Dalga morfolojisinde biraz bozulma olabilir.

Klinik ABR Yorumlama: Retrokoklear İşitme kayıpları

Retrokoklear İşitme kayıplarında ABR dalga morfolojisi bozulmuştur. I.dalga genellikle normaldir. I-III ve I-V dalgalararası latanslar uzamıştır(I-V dalgalararası latans 4,5 msn den fazladır). V.dalganın interaural latans farkı 0,2-0,3 msn den fazladır. I-V dalgalararası latansının iki kulak arasındaki fark hasta kulakta uzamıştır(0,4 msn den fazla). V/I amplitüd oranı 0,5’den küçüktür. Uyarı tekrarlama oranının arttırılması (70-80/sn) ile V.dalga latansıdna uzama, I-V dalgalararası latansında anormal uzama ve V.dalganın kaybolması gibi durumlar görülebilir.

odyoloji yüksek lisans tez danışmanlığı

Klinik ABR Yorumlama: İşitsel Nöropati

İşitsel nöropatide ABR dalgaları genellikle alınmaz. Negatif(rarefaction) ya da pozitif(condensation) polariteler kullanıldığında koklear mikrofonik potansiyeller elde edilir. Koklear mikrofonikler alterne polaritede saptanmazlar.

odyoloji yüksek lisans tez danışmanlığı
Yazar Hakkında
Toplam 214 yazı
Hakan Akyol
Hakan Akyol
Merhaba ziyaretçi, ben Odyolog Hakan. İstanbul Biruni Üniversitesi Odyoloji mezunuyum. Şuan bir rehabilitasyon merkezinde Odyolog olarak görev yapmaktayım. Bana ulaşmak istersen eğer akyolhakan50@gmail.com adresinde olacağım. Diğer danışmanlık hizmetleri için metokondridestek@gmail.com adresine ulaşınız.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara