KONUŞMA MUZU

KONUŞMA MUZU

Odyoloji Danışmanlık Hizmetleri

Konuşmayı duymak ve anlamak için gerekli olan harf ve harf kombinasyonlarını kapsayan ve bunların odyogram üzerinde hangi frekans ve şiddette olduğunu gösteren tabloya konuşma muzu denmektedir. 250-8000 Hz aralığındaki frekansları içerir. Q,W,X,Y dışındaki alfabenin tüm harfleri konuşma muzunun içerisinde yer alır. İnci, ch, sh,th ve ng harf kombinasyonlarını da kapsamaktadır.

KONUŞMA MUZU
http://www.listeningandspokenlanguage.org/SpeechBanana/

Odyogram içinde görülen muz şekli 1(bir) metre mesafeden kulağa gelen konuşma sesinin analiz edilmesi sonucunda elde edilmiştir. Normal bir konuşmada /S/ sesi, 4000 Hz civarında 25 dB şiddet seviyesindedir. /A/ ise 750 Hz civarında 45 dB şiddetindedir. Bu nedenle /S/ sesi /A/ sesine göre daha incedir Ünlü harfler (a,o,ö,e,ı,i,u ve ü) daha çok alçak frekans bölgesinde kalırken, ünsüz harfler (s,ş,z,t,h,ç gibi) daha çok yüksek frekans bölgesinde bulunmaktadır Kalın sesler daha çok sesin duyulmasında belirleyici olurken, tiz sesler duyulan seslerin ayırt edilmesinde önemli rol oynamaktadır. İşitme kayıplarının analiz ve yorumlanmasında, işitme kayıplarına bağlı konuşma bozukluklarının değerlendirilmesinde ve işitme cihazı uygulamalarında bize yardımcı olmaktadır (Listening and Spoken Language Knowledge Center).

Yazar Hakkında
Toplam 209 yazı
Hakan Akyol
Hakan Akyol
Merhaba ziyaretçi, ben Odyolog Hakan. İstanbul Biruni Üniversitesi Odyoloji mezunuyum. Şuan bir rehabilitasyon merkezinde Odyolog olarak görev yapmaktayım. Bana ulaşmak istersen eğer akyolhakan50@gmail.com adresinde olacağım. Diğer danışmanlık hizmetleri için metokondridestek@gmail.com adresine ulaşınız.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Bir Şeyler Ara