Valsalva Manevrası Nasıl Yapılır ?

Valsalva Manevrası Nasıl Yapılır ?

Odyoloji Danışmanlık Hizmetleri

Valsalva Manevrası Nasıl Yapılır?

Bu yazımıza geçmeden önce  instagram  hesabımızdan bizi takip etmeyi unutmayın 🙂

Ağızdan nefes alındıktan sonra, burun ucu kapatılarak buruna hava itttirilir, bu şekilde östaki tüpü yoluyla her iki orta kulağa hava ittirilerek, kulak zarlarının dışarıya doğru ittirilmesi sağlanır.

 


Valsalva Manevrası Nedir?

Valsava Manevrası, dış basınç arttığında, kafamızda bulunan içi boşluklu yapılarda basınç travmasına bağlı etkilerin engellenmesi amacıyla, 17. yüzyılda Bologna’ lı anatomist hekim Antonio Maria Valsalva tarafından tanımlanmıştır.

Valsalva Manevrası Riskleri Neler ?

Valsalva manevrası sırasında solunum ve dolaşımda farklı etkiler ortaya çıkar. Valsalva manevrası sırasında oluşur intratorasik basınçta artış ortaya çıkar. Kalbe venöz dönüşü azalır ve periferik venöz basınç artışı olur. Manevra göz içi basıncını arttırır ve retina dekolmanı riskini artırır.

Kulak zarı ameliyatı, burun ameliyatı geçirmiş ya da başka bir cerrahi müdahale uygulanmış olan hastaların hekime danışmadan bu manevrayı yapmamaları gerekmektedir.

 

AYRICA İZLEYİP KANALA ABONE OLABİLİRSİNİZ;

Yazar Hakkında
Toplam 209 yazı
Hakan Akyol
Hakan Akyol
Merhaba ziyaretçi, ben Odyolog Hakan. İstanbul Biruni Üniversitesi Odyoloji mezunuyum. Şuan bir rehabilitasyon merkezinde Odyolog olarak görev yapmaktayım. Bana ulaşmak istersen eğer akyolhakan50@gmail.com adresinde olacağım. Diğer danışmanlık hizmetleri için metokondridestek@gmail.com adresine ulaşınız.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Bir Şeyler Ara