DPOAE; Otoakustik Emisyonlar

Eş zamanlı olarak, farklı frekanslardaki iki saf sesin kokleaya gönderilmesinin ardından ortaya çıkar. Bu iki saf ses (f1 ve f2), temel frekanslar olarak alınır (f2>f1). Ortaya çıkan OAE’nin f3 frekansı temel frekanslardan farklı, aritmetik olarak ilişkilidir. Bu aritmetik ilşikinin fonksiyonu f2-f1, 2f1-f2 ve başka formüllerle olabilir. DP-OAE iki farklı frekansta, pure ton sesler kullanılarak aralarında belirli bir ölçüde frekans farkı bulunan f1 ve f2 frekanslarında, L1 ve L2 şiddetlerinde peş peşe uyarının kokleaya gönderilmesiyle bir veya daha fazla frekansta akustik enerji yayılımı oluşur. Bu akustik enerji yayılımına “Distorsiyon Ürünü Otoakustik Emisyon” denir.

Otoakustik Emisyonlar iç kulakta dış tüylü hücrelerin fonksiyonunu değerlendirmede kullanılan non-invaziv, hızlı sonuç veren, objektif bir test yöntemi olması nedeniyle klinikte kullanılan efektif bir test yöntemidir.

Distorsiyon ürünü otoakustik emisyonlar kokleanın lokalize edilmesinde daha uygun bir OAE yöntemidir ve DP-OAE’nin daha frekansa spesifik olduğu düşünülmektedir.

odyoloji yüksek lisans tez danışmanlığı
odyoloji yüksek lisans tez danışmanlığı
Yazar Hakkında
Toplam 214 yazı
Hakan Akyol
Hakan Akyol
Merhaba ziyaretçi, ben Odyolog Hakan. İstanbul Biruni Üniversitesi Odyoloji mezunuyum. Şuan bir rehabilitasyon merkezinde Odyolog olarak görev yapmaktayım. Bana ulaşmak istersen eğer akyolhakan50@gmail.com adresinde olacağım. Diğer danışmanlık hizmetleri için metokondridestek@gmail.com adresine ulaşınız.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara