Romberg testi nedir ve nasıl yapılır ?

İç kulağın dengeyle ilgili bölümünün, yani vestibüler sistemin incelenmesinde kullanılan yöntemlerden bir tanesidir. Eğer test pozitif çıkarsa hastada denge bozukluğunun altındaki patolojik durum araştırılır ve ona yönelik tedaviye başlanır. Ayaklar bitişik, kafa dik durumda, kollar gövdeye yapışık bir biçimde duran hastadan gözlerini kapatması istenir. Görme duyusunun, dengeyi sağlamadaki yardımcı rolü böylece ortadan kaldırılmış olunur. Kişinin denge durumu gözlenir. Vestibüler sistemin tek taraflı bozukluklarında, vücudun o tarafındaki gövde, kol ve bacak kaslarında gerginlik azalır ve bunun sonucunda hasta aynı tarafa doğru düşer.

Kulak salyangozundaki tek taraflı lezyonlarda ise kas gerginliği o tarafta artacağından dolayı hasta lezyonun tersi tarafına doğru düşme eğilimi gösterir. Hastanın başı bir tarafa döndürüldüğünde ise hasta öne ya da arkaya doğru düşme eğilimi gösterir. Romberg testinin genel hatları bunlardan oluşur. Özellikle denge şikayetleri olan hastalarda uygulanır. hastanın, farkında olmadığı halde denge problemleri olabilir. Bu yüzden şüpheli durumlarda bu testi uygulamak çeşitli patolojilerin tanısında faydalı olacaktır.

odyoloji yüksek lisans tez danışmanlığı
Yazar Hakkında
Toplam 213 yazı
Hakan Akyol
Hakan Akyol
Merhaba ziyaretçi, ben Odyolog Hakan. İstanbul Biruni Üniversitesi Odyoloji mezunuyum. Şuan bir rehabilitasyon merkezinde Odyolog olarak görev yapmaktayım. Bana ulaşmak istersen eğer akyolhakan50@gmail.com adresinde olacağım. Diğer danışmanlık hizmetleri için metokondridestek@gmail.com adresine ulaşınız.
Yorumlar (1 Yorum)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara