Spontan Nistagmus Nedir Nasıl Gözlenir ?

Spontan Nistagmus Nedir Nasıl Gözlenir ?

Spontan Nistagmus: Bu test 2 şekilde yapılabilmektedir. Fiksasyon ile nistagmus gözlenmesi  ve fiksasyonsuz olarak nistagmus gözlenmesi.

Spontan Nistagmus Nedir Nasıl Gözlenir ?

Nistagmusun gözlenmesi durumunda nistagmusun yönü, büyüklüğü ve sağa sola bakışlarda şiddetinde olan artma ve azalmalar kontrol edilmelidir. Bunun dışında Frensel gözlükleri ile fiksasyonun bozulması ile nistagmusda olan değişimler değerlendirilmektedir. Genel olarak fiksasyonun bozulması ile (Frensel gözlüğü kullanımı) ile artan sabit yönlü ve kuvvetli nistagmuslar, nistagmusun hızlı faz yönüne bakıldığında artması Labirent ve VIII. CN lezyonlarını düşündürmektedir. Santral sistem patolojilerinde benzer tablo ortaya çıkabileceği gibi nistagmusun fiksasyon bozulması ile azalması, yön değiştirmesi veya vertikal planda nistagmus gözlenmesi durumlarıda ortay çıkabilir.

Bakış Nistagmusu: Hastanın orta hattan 20-30° sağa ve sola olacak şekilde bakması amacıyla parmak ile takip yaptırılır. Bu esnada hastada nistagmus oluşumu ve nistagmus oluşmuş ise nistagmusun şiddet  ve yönü ile ilgili değişimler kontrol edilir.

Bakış nistagmusları spontan nistagmusta karşıya bakışla ortaya çıkmayan bir nistagmusun yansıması olabileceği gibi santral ve metoblik kaynaklı denge hastalıklarındad ortaya çıkabilmektedir.

Yazar Hakkında
Toplam 5 yazı
İrem İmir
İrem İmir
Merhaba ben İrem, Üsküdar Üniversitesi Odyoloji mezunuyum. Bana iremimir@gmail.com adresinden ulaşabilirsin. Diğer danışmanlık hizmetleri için metokondridestek@gmail.com adresine ulaşınız.
Yorumlar (3 yorum)
Gazezinho
Gazezinho Cevapla
- 23:28

hocam merhaba, bu nistagmus hastalarda göz seyirmesi gibi mi oluyor ?

    Hakan Akyol
    Hakan Akyol Cevapla
    - 16:17

    Merhaba, tam olarak göz seyirmesi diyemeyiz ama benzer modda hareket etmektedir. Göz atımı dersek daha doğru bir tanım yapmış oluruz.

Dilay
Dilay Cevapla
- 20:12

Hocam merhaba, senkop vakalarında santral nistagmus bulguları mı bekleriz? bir de sadece presenkop evresinde görülür diyebilir miyiz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Bir Şeyler Ara