Odyogram Yorumlama #1: Akustik Norinom

Akustik Norinom

Akustik Norinom Vakamız: Sol tarafta orta derecede sensorinöral işitme kaybı olan, aralıklı kulak çınlaması ve sol kulakta işitsel dolgunluk ile başvuran 42 yaşında bir erkek olgu sunumudur.

Klinik Geçmiş ve Tanım

İlk odyolojik muayene görünen hastamız. Sol kulakta kademeli işitme kaybı, aralıklı kulak çınlaması ve kulakta dolgunluk ile ilgili bir anamnez verdi. İşitme duyusunun son 2 yılda yavaşça kötüleştiği dile getirdi. Hastanın yıllardır gece kulübünde garson olarak çalıştığı ve  korunmasız gürültü maruziyeti geçmişi vardır. Ek olarak garsonluk işinden sonra son zamanlarda inşaatta çalışırken makine gürültüsüne maruz kalmıştır. Hasta otalji, otorre veya baş dönmesini dile getirmiyor.

Odyolojik Testler

Odyolojik incelemede dış kanallar bilateral olarak temiz saptandı. Saf ses eşikleri normal sınırlar içinde işitme duyusunun 250 ila 1000 Hz’de olduğunu, sağ kulakta 2000 ila 8000 Hz’de hafif bir işitme kaybı ve sol kulakta 250 ila 1000’de orta derecede sensörinöral işitme kaybını gösterdi. 8000 Hz’de hafif sensörinöral işitme kaybına dönüşen 4000 Hz. Konuşma tanıma eşikleri (SRT’ler) sağ kulakta 15 dB HL ve sol kulakta 35 dB HL idi, sağ kulakta normal konuşma kabiliyeti ve sol kulakta konuşma alma yeteneğinde hafif bir kayıp olduğu tespit edildi. SRT’lerin sağ kulak için saf ses ortalamaları (PTA) ile uyumlu olduğu görüldü, ancak sol kulak için biraz yüksekti.

Yazının devamını ve daha fazlasını aşağıdaki videoda bulabilirsiniz. Videoya direkt gitmek için buraya tıklayınız.

odyoloji yüksek lisans tez danışmanlığı

odyoloji yüksek lisans tez danışmanlığı
Yazar Hakkında
Toplam 213 yazı
Hakan Akyol
Hakan Akyol
Merhaba ziyaretçi, ben Odyolog Hakan. İstanbul Biruni Üniversitesi Odyoloji mezunuyum. Şuan bir rehabilitasyon merkezinde Odyolog olarak görev yapmaktayım. Bana ulaşmak istersen eğer akyolhakan50@gmail.com adresinde olacağım. Diğer danışmanlık hizmetleri için metokondridestek@gmail.com adresine ulaşınız.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara