3 Soruda Vestibüler Schwannoma (Akustik norinom)

3 Soruda Vestibüler Schwannoma (Akustik norinom)

1- Akustik Norinom Nedir?

Akustik Norinom

Akustik Norinom kısaca işitme sinirinin tümörüdür. Tıbbi adı tıbbi adı vestibüler schwannoma’dır. Ani işitme kaybı ile gelen hastalarda atlanmaması gerekir.

2- Akustik Norinom Ne Tür İşitme Kaybı Yapar?

Akustik Norinom olduğu tarafta sensori-nöral işitme kaybı yapar. Ani işitme kaybıyla gelen hastalarda mutlaka iç kulak MR çekilmesi gerekir.

3- Akustik Norinom Ne Tip Tümördür?

Akustik Norinom iyi huylu bir tümördür, yavaş gelişir ancak büyüdüğünde hayatı tehdit eder. Büyük tümörlerin operasyonu sonucunda tümör alınan tarafta, işitme tamamen yok olur ve yüz felci gelişebilir.

4- Akustik Norinom Tedavi Yöntemleri?

Akustik Norinom’da 3 tür tedavi yöntemi vardır:

a. Bekle ve gör

Tedavi mi diyeceksiniz ama eğer ani işitme kaybı daha ortada yok ise, veya işitme kaybı çok az ise diğer iki seçenekteki riskleri üstlenme maliyetine katlanılmaz, ve beklenir, 3 ay veya 6 ayda bir MR çekip işitme testi yapılır.

b. Ameliyat

Kulak arkasında muhtelif metodlar ile kafa tasını açarak tümöre ulaşılır ve kesin olarak alınır. Eğer işitme kaybı çok yüksekse, bu yöntem mantıklı, çünkü tümör kesin olarak yok oluyor, işitme zaten olmadığı için problem çözülmüş oluyor. Tabi tümör büyükse veya gamma knife yapılmasına mani bir noktadaysa bu tercih ediliyor.

c. Gamma knife/Gamma bıcağı ile tedavi

Hasarsız yarım günde tamamlanan operasyon. Büyüteç ile karınca yakma hesabı düşünebilirsiniz, 540 noktadan tümörün ortasına radyasyon gönderiyorlar, o nokta yanıyor. %99 ihtimal tümör ölüyor. Tabi burada şöyle bir durum var. Tümör ölürken önce şişip(ödem) sonra sönebilir veya zamanla tekrar aktif olabilir. Bu yüzden 6 ayda bir sürekli MR çektirip gerekiyor bu çözümde ayrıca yüz felci ihtimalide bulunmaktadır.

Yazar Hakkında
Toplam 209 yazı
Hakan Akyol
Hakan Akyol
Merhaba ziyaretçi, ben Odyolog Hakan. İstanbul Biruni Üniversitesi Odyoloji mezunuyum. Şuan bir rehabilitasyon merkezinde Odyolog olarak görev yapmaktayım. Bana ulaşmak istersen eğer akyolhakan50@gmail.com adresinde olacağım. Diğer danışmanlık hizmetleri için metokondridestek@gmail.com adresine ulaşınız.
Yorumlar (1 Yorum)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Bir Şeyler Ara