Tinnitus Nedir ve Nasıl Geçer?

Tinnitus Nedir ve Nasıl Geçer?

Tinnitus Nedir?

Tinnitus Nedir? Tinnitus, kokleada titreşim ve mekanik aktivite olmaksızın sinir sistemindeki bir aktivite sonucu oluşan kafa içinde meydana gelen sesin bilinçli bir şekilde algılanması olarak tanımlanır. Jastreboff ve Hazel ‟in tanımlamasına göre tinnitus; periferik ya da santral sinir sistemindeki farklı lokalizasyonlarındaki nöronların uyarılmasındaki senkronizasyon bozukluğunun bir göstergesi olarak kabul edilmektedir .

Tinnitus Nedir

Tinnitus latince’de zil çalmak , çan çalmak anlamına gelen “tinnire” kelimesinden köken almaktadır. Günlük kullanımda kulakta veya kafada “uğultu” ya da “çınlama” olarak tanımlanabilmektedir. Tinnitus, işitme sisteminde sık gözlenen bir semptom olmakla birlikte kesin bir etiyolojisi yoktur. Tinnitus; işitme kaybı, hiperakuzi ve rahatsız edici ses algısı gibi odyolojik bulgular , depresyon, endişe , korku , terleme , çarpıntı , uykusuzluk , konsantrasyon problemi , sakinliğini kaybetme , sinirlilik gibi nöropsikolojik bulgular gösterebilir. Bu nedenle tinnitus bazı insanlar için kronik stres olarak tanımlanmaktır.

Tinnitus algısı çoğunlukla normal sese benzemediğinden dolayı hastalar genellikle duydukları tinnitus seslerini tarif etmekte zorlanırlar. Tinnitus kesikli veya sürekli ses algısı olarak tanımlanabilir. Tinnitus şiddetli veya tiz olarak ve gün içerisinde sürekli değişken veya sabit de olabilir. Tinnitus eşleme testlerinde tinnitus şiddetinin işitme eşiklerinin 10-30 dB üstünde elde edildiği gözlenmiştir. Bu nedenle gerçek tinnitus şiddeti çoğu kez hastalarının algıladığı tinnitus şiddetinden daha düşük şiddettedir.

odyoloji yüksek lisans tez danışmanlığı
odyoloji yüksek lisans tez danışmanlığı
Yazar Hakkında
Toplam 214 yazı
Hakan Akyol
Hakan Akyol
Merhaba ziyaretçi, ben Odyolog Hakan. İstanbul Biruni Üniversitesi Odyoloji mezunuyum. Şuan bir rehabilitasyon merkezinde Odyolog olarak görev yapmaktayım. Bana ulaşmak istersen eğer akyolhakan50@gmail.com adresinde olacağım. Diğer danışmanlık hizmetleri için metokondridestek@gmail.com adresine ulaşınız.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara