3 Adımda Ten Testi: Koklea’daki Ölü Bölgeleri Belirleme

Ten Testi: Koklea’daki Ölü Bölgeleri Belirleme; Kulağımıza gelen ses, kokleada bazilar membranı titreştirir ve bazilar membranda her bölge belirli bir frekansa cevap verir. Bazilar membranda maksimum uyarılmaya sebep olan frekansda Karakteristik Frekans (KF) denir.

Bazı durumlarda, tüy hücrelerinin zarar görmesi nedeniyle kokleanın belirli bölgeleri işlev görmez. Bu bölgelere çoğunlukla “ölü bölgeler” adı verilir.

Ölü bölgede meydana gelen vibrasyon o bölgeyle bağlantısı olan nöronlar tarafından algılanamaz. Fakat belirli frekansta verilen saf ses uyaranı, ölü bölgenin yakınlarındaki işlev gören bölgeleri uyarabilir. Bundan dolayı test edilen frekansta, ölü bölgeler yerine yakın olan sağlam bölgelerden cevap alındığı için gerçeğinden daha iyi eşik elde edilebilir.

1)Ten Testi ne işe yarar?

Koklea’daki Ölü Bölgeleri Belirleme Ten testi, ölü bölgeleri belirlemek için kolay ve hızlı bir test olarak belirtilmiştir. 50 dB ve altındaki frekanslarda uygulanması genellikle gerekmez.

odyoloji yüksek lisans tez danışmanlığı

2)Ten Testi Nasıl Yapılır ?

İşitme kaybı 70 dBHL’den yüksek olduğunda TEN seviyesi(maske) eşiğin 10 dB üstünden verilir. Örn: eşik 70 dBHL ise maske 80 dBHL verilmeli. Sonrasında her zamanki gibi eşik belirlenir. Eşik belirlendiğinde işaretlenir.

Normal işiten birinde, eşik genellikle TEN seviyesine eşittir. Örn. TEN seviyesi 70dBHL belirlenirse, test sonrası eşikler 70 dBHL seviyesinde alınır.

Koklear işitme kaybı var, fakat ölü bölge yoksa; elde edilen eşik, maske seviyesinin (TEN level) birkaç dB üstündedir.

Ölü bölge mevcutsa, elde edilen eşik TEN seviyesinin çok üstündedir (10 dB ve üstü)

3)Ten Testi Klinikte Kullanımı?

Ten testi kişinin işitme cihazı uygularken önemli olabilir. Ölü bölge mevcutsa, o frekans bölgesinde amplifikasyondan çok az fayda görebilir veya hiç fayda görmez. Koklear implant ameliyatında elektrodun ne kadar derin yerleştirileceğini belirlemede faydalıdır.

Moore BCJ. Testing for Cochlear Dead Regions: Audiometer Implementation of the TEN(HL) Test. Hearing Review.2010;17(1):10-16,48.

odyoloji yüksek lisans tez danışmanlığı
Yazar Hakkında
Toplam 213 yazı
Hakan Akyol
Hakan Akyol
Merhaba ziyaretçi, ben Odyolog Hakan. İstanbul Biruni Üniversitesi Odyoloji mezunuyum. Şuan bir rehabilitasyon merkezinde Odyolog olarak görev yapmaktayım. Bana ulaşmak istersen eğer akyolhakan50@gmail.com adresinde olacağım. Diğer danışmanlık hizmetleri için metokondridestek@gmail.com adresine ulaşınız.
Yorumlar (1 Yorum)
dilek
dilek Yanıtla
- 17:33

Merhaba çok faydalı bir yazı olmuş elinize sağlık. Fakat bir sorum olacak TEN açılımı nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara