Stenger Testi Nedir Nasıl Yapılır

Stenger Testi Nedir Nasıl Yapılır

Odyoloji Danışmanlık Hizmetleri

Stenger Testi Nedir Nasıl Yapılır:

İlke:

Eğer sesler aynı frekansta fakat farklı şiddette her bir kulağa eş zamanlı olarak verilirse, sadece yüksek olan ses algılanabilir. Test diyapozonlarla veya bir odyometre ile yapılabilir.

Stenger Testi Nedir Nasıl Yapılır

Metod:

Muayene eden kişi hastanın arkasında durur. Bir diyapozon iyi işiten kulaktan 20 cm uzakta tutulur ve titreştirilir. Hasta sesi işitir.

Diyapozon sonra alınır ve az işiten  kulaktan 5 cm uzağa yerleştirilir. Hasta sesi işittiğini inkar eder. Diğer bir diyapozon hastaya bildirmeden iyi işiten kulaktan 15 cm uzakta tutulur.

Sonuç

Eğer gerçek işitme kaybı varsa hasta diyapozonu iyi kulakta duyacaktır. Fakat numara yapıyorsa kötü olan kulağında diyapozonu duysa bile iyi olan kulakta diyapozon sesini duymadığını iddia edecektir.

Yazar Hakkında
Toplam 209 yazı
Hakan Akyol
Hakan Akyol
Merhaba ziyaretçi, ben Odyolog Hakan. İstanbul Biruni Üniversitesi Odyoloji mezunuyum. Şuan bir rehabilitasyon merkezinde Odyolog olarak görev yapmaktayım. Bana ulaşmak istersen eğer akyolhakan50@gmail.com adresinde olacağım. Diğer danışmanlık hizmetleri için metokondridestek@gmail.com adresine ulaşınız.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Bir Şeyler Ara