Odyometrik Sıfır(0) Nedir Ne değildir ?

Odyometrik Sıfır(0) Nedir Ne değildir ?

Odyometrik Sıfır nedir?

Odyometrik sıfır esasen; Test edilen frekansta; kulak zarını titreştirmek için gerekli minimum ses basınç seviyesini ifade eder. Sesin her bir frekansta dalga boyu değiştiği için, frekansa spesifik olarak basınç değerleri de değişecektir. Kullanılan kulaklığın özellikleri de odyometrik sıfır değerlerini değiştirir.

dbSPL ve dbHL Farkları

Odyometrik Sıfır(0) Nedir Ne değildir ?

Odyometrik Sıfır SPL Cinsinden

Doğal ortamda bulunan sesin, insan kulağında hissedilmesi için belirli bir şiddette (dB SPL cinsinden) olması gerekmektedir. Farklı frekanslarda, farklı değerleri bulunduğu için (Örneğin; 125 Hz’de SPL cinsinden bir sesin, insan kulağı tarafından 0 dB HL cinsinden hissedilmesi için 45,5 dB SPL şiddetinde olması gerekmektedir) karmaşık bulunmuştur. İnsan kulağı tarafından farklı frekanslarda, hissedilen minimum ses şiddeti; “işitme düzeyi” olarak kabul edilmiş ve “odyometrik

sıfır” kavramı ile odyometrelerin kalibrasyonu yapılarak, bu değerler sıfır desibel olarak belirlenmiştir. Günümüzde, dB SPL cinsinden işitme eşiği veren odyogramlar, zaman zaman işitme cihazı uygulamalarında kullanılmaktadır.

Yazar Hakkında
Toplam 241 yazı
Hakan Akyol
Hakan Akyol
Merhaba ziyaretçi, ben Odyolog Hakan. İstanbul Biruni Üniversitesi Odyoloji mezunuyum. Şuan bir rehabilitasyon merkezinde Odyolog olarak görev yapmaktayım. Bana ulaşmak istersen eğer akyolhakan50@gmail.com adresinde olacağım. Diğer danışmanlık hizmetleri için metokondridestek@gmail.com adresine ulaşınız.
Yorumlar (1 Yorum)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara