Santral İşitme Sistemi

Santral işitme sistemi birçok gelişimsel ve patolojik durumdan etkilenen, hem basit sözel olmayan uyaranları hem de lisan gibi oldukça karmaşık uyaranları tanımlayan ve ayırt eden nöral yollardan oluşmaktadır.

Sinir liflerinin taşıdığı bilgiler, işitsel yol üzerindeki birçok istasyona uğrayarak işlenir. Santral işitme sisteminde, her iki kulaktan gelen sinyaller, beynin her iki hemisferinde yer alan işitsel kortekslere iletilmek üzere yol alırlar ve bu iletimde kontralateral yol daha baskındır.

İşitsel sinyale ait bilginin iletilmesi ilk olarak koklea ve VIII. sinir ile başlar. Sinir lifleri korti organındaki sensör hücrelerden çıkarak, ilk işitme nöronu olan spiral ganglion hücreleri aracılığıyla koklear nukleuslara iletilir.

Temporal ve tonotopik dizilimli bilgi kokleada daha üst merkezlere doğru işlemleme amacıyla ilerler. Kokleadan başlayan tonotopik organizasyon (frekansa spesifik dizilim) işitsel kortekse kadar devam eder. Santral işitsel sistemi oluşturan yapılar sırasıyla şu şekilde sınıflandırılır:

odyoloji yüksek lisans tez danışmanlığı
  • Koklear nukleus
  • Superior olivary complex
  • Lateral lemnisküs
  • İnferior kollikulus
  • Medial genikulat body
  • İşitel korteks

odyoloji yüksek lisans tez danışmanlığı
Yazar Hakkında
Toplam 213 yazı
Hakan Akyol
Hakan Akyol
Merhaba ziyaretçi, ben Odyolog Hakan. İstanbul Biruni Üniversitesi Odyoloji mezunuyum. Şuan bir rehabilitasyon merkezinde Odyolog olarak görev yapmaktayım. Bana ulaşmak istersen eğer akyolhakan50@gmail.com adresinde olacağım. Diğer danışmanlık hizmetleri için metokondridestek@gmail.com adresine ulaşınız.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara