İşitme Fizyolojisi

İşitme Fizyolojisi: Ses dalgaları kulağa işitsel kanaldan girer ve kulak zarının titreşimine neden olur. Kulak zarının titreşimi, orta kulağın üç kemiğini titreştirir ve gelen titreşim kokleaya aktarılır (White ve Peterson 2019). Kokleaya giren titreşimler scala vestibüli’de ilerlerken perilenfin karşı koyucu özelliği ile her bir frekanstaki titreşim için özel bir yerde olmak koşuluyla, basiller membran üzerine yöneltilirler. Bu durumun sonucunda koklea skala timpaniye itilir. Bu sırada scala timpaninin sonunda bulunan yuvarlak pencereden giren orta kulak havasındaki titreşimler bu harekete kısmen de olsa karşı koyarlar. Bunun sonucunda iki scala arasında oluşan dalgalanma hareketi korti organında da dalgalanmaya sebep olur (Karasalihoğlu 2003).

Kokleadaki basiller membranın tabana yakın kısmı ince, kısa ve gergin; apekse yakın yeri ise kalın, uzun ve gevşektir. Bu nedenle koklea tabanı yüksek frekans seslerle, apeks kısmı ise alçak frekans seslerle uyarılır (Karasalihoğlu 2003). Basiller membran titreşim hareketi yaparken, üstünde bulunan tüylü hücreler tektorial membrana çarpıp ayrılırlar ve uyarılan koklea kısmında ses dalgalarının mekanik enerjisi elektrokimyasal enerjiye dönüşür. Bu enerji de sinir impulsları doğurarak sesin VIII. Kranial Sinir lifleri aracılığı ile merkeze iletilmesini sağlar. Yüksek tonlar işitme merkezinin derinliklerinde, düşük tonlar ise yüzeylerinde sonlanırlar (Karasalihoğlu 2003).

odyoloji yüksek lisans tez danışmanlığı
Yazar Hakkında
Toplam 213 yazı
Hakan Akyol
Hakan Akyol
Merhaba ziyaretçi, ben Odyolog Hakan. İstanbul Biruni Üniversitesi Odyoloji mezunuyum. Şuan bir rehabilitasyon merkezinde Odyolog olarak görev yapmaktayım. Bana ulaşmak istersen eğer akyolhakan50@gmail.com adresinde olacağım. Diğer danışmanlık hizmetleri için metokondridestek@gmail.com adresine ulaşınız.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara