Koklea

Koklea işitme duyu organını içeren salyangoz şeklindeki kemikli bir yapıdır. Açılmamış koklea, 3.1-3.3 cm uzunluğundadır. Koklea’nın yüksekliği yaklaşık 0.5 cm’dir. Koklea üç sıvı dolu kanala sahiptir; bu kanallar: scala vestibuli, scala tympani ve scala mediadır (Moller 2006). İçi perilenf ile dolu olan scala vestibuli, kokleanın iki kanalının en üstteki olanıdır ve temel olarak oval pencerede son bulur. Scala tympani ise en alt kanaldır ve temel olarak yuvarlak pencerede son bulur. Bu kanalların her ikisi de helikotremadaki koklea’nın apikal ucunda son bulur (Stach 2010).

Scala media içindeki sıvının iyonik bileşimi hücre içi sıvınınkine benzer, bu nedenle potasyum bakımından zengin ve sodyum açısından düşük iken; scala vestibuli ve scala tympani’deki ise beyin omurilik sıvısı gibi hücre dışı sıvınınkine benzer, bu nedenle sodyum bakımından zengin ve potasyum bakımından fakirdir (Moller 2006). Koklea ortasındaki scala media, Reissner’in membranı ile scala vestibuli’den ve baziler membranı tarafından scala tympani’den ayrılır (Moler 2006). “Koklea’nın bazalında dalga boyu kısa olan yüksek frekans sesler algılanırken, apikalinde ise dalga boyu uzun olan alçak frekans sesler algılanır. Koklea’da basiller membrandan başlayıp işitsel kortekse kadar devam eden bu özelliğe tonotopik organizasyon denir” (Belgin ve Şahlı 2017). Baziller membran serbest kenar ile koklear kanalın dış yan duvarının arasında gergin bir biçimde durur. Bu membranın üzerine yerleşmiş olan yapıya korti organı denir (Şahin 2016). “Korti organı basiller membrandaki mekanik titreşimleri nöral uyaranlara çevirir, sonrasında uyaranlar işitsel sinir boyunca gider ve beyin sapından beyine geçer” (Kilercioğlu 2015).

odyoloji yüksek lisans tez danışmanlığı
Yazar Hakkında
Toplam 213 yazı
Hakan Akyol
Hakan Akyol
Merhaba ziyaretçi, ben Odyolog Hakan. İstanbul Biruni Üniversitesi Odyoloji mezunuyum. Şuan bir rehabilitasyon merkezinde Odyolog olarak görev yapmaktayım. Bana ulaşmak istersen eğer akyolhakan50@gmail.com adresinde olacağım. Diğer danışmanlık hizmetleri için metokondridestek@gmail.com adresine ulaşınız.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara