Odyoloji Hasta Yönergesine Bir Örnek

Odyoloji Hasta Yönergesine Bir Örnek: Saf ses odyometre testi kişisel yönerge verilerek başlatılmalı. Yönerge verme işlemi testte kritik bir rol oynar. Çünkü bu test hastanın cevaplarına göre ilerleyen bir prosedüre sahiptir. Bu bilgilendirme sırasında hastaya duyduğu en ufak sese dahi cevap vermesi söylenerek kuvvetlendirilmeli ve yanlış anlaşılmalar engellenmelidir. Uzman test metodunu basit ve anlaşılır bir şekilde anlatmalı, yanıt yöntemi seçilmeli (hastanın kooperasyonuna göre el kaldırma, düğmeye basma, sözel cevap vb.) ve test yapılan kişiye cevap verebileceği yeterli süre tanınmalıdır. Hasta pozisyon olarak uzmanın el hareketlerini görmeyecek şekilde oturtulur. Bu pozisyonda hastanın hareketleri uzman tarafından gözlemlenebilmelidir.

Şimdi size bu kulaklıkları takacağım. Kulaklıklardan sırası ile her iki kulağınıza da “bip bip” tarzında sesler gelecek. Sesi her duyduğunuzda elinizdeki düğmeye basın. Ses bittiğinde parmağınızı düğmeden çekin. Ses bazen çok yüksek bazen çok düşük çok az şiddetle gelebilir. Çok az duysanız bile düğmeye basın. Teste başlamadan önce sormak istediğiniz bir şey var mı? ASHA (2005)’te yayınlanan prensiplere göre uyaran işitildiğinde yanıt (butona basma, el veya parmak kaldırma vb.) vermeli uyaran bittiğinde yanıtı kesmeli ve bu şekilde iki kulak ayrı ayrı değerlendirilmelidir. ASHA prensiplerinde olmasa da, hastaya sesi hangi kulağından duyduğu sorulabilir, böylece unilateral veya asimetrik işitme kayıplarında kontra kulaktan duyma işlemini elimine etmiş oluruz .

odyoloji yüksek lisans tez danışmanlığı
odyoloji yüksek lisans tez danışmanlığı
Yazar Hakkında
Toplam 213 yazı
Hakan Akyol
Hakan Akyol
Merhaba ziyaretçi, ben Odyolog Hakan. İstanbul Biruni Üniversitesi Odyoloji mezunuyum. Şuan bir rehabilitasyon merkezinde Odyolog olarak görev yapmaktayım. Bana ulaşmak istersen eğer akyolhakan50@gmail.com adresinde olacağım. Diğer danışmanlık hizmetleri için metokondridestek@gmail.com adresine ulaşınız.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara