İşitme Kayıplarına Göre Weber Testi Değerlendirilmesi 2020

İşitme Kayıplarına Göre Weber Testi

İşitme Kayıplarına Göre Weber Testi: Kranium kemikleri üzerine diapozon yerleştirilerek, kemik yolu iletiminin incelenmesi yöntemidir. Diapozon titreştirildikten sonra ; başta orta hatta-genellikle glabella üzerine konur.Bu amaçla, diapozon vertex, çene veya dişler üzerine de konulabilir. Sonuçlar diapozon titreşiminin işitildiği yöne doğru ‘Weber ortada ,sağa veya sola lateralize ’ şeklinde belirtilir.

İşitme Kayıplarına Göre Weber Testi Değerlendirilmesi
İşitme Kayıplarına Göre Weber Testi Değerlendirilmesi

Weber test sonucuna göre normal işitmeye sahip olan kişiler sesi orta hatta; iletim tip işitme kaybına sahip olan kişiler patolojinin/hastalığın olduğu tarafa lateralize; sensorinöral işitme kaybına sahip olan kişiler ise sesi sağlam tarafa doğru duyacaktır yani sağa lateralize olacaktır.

odyoloji yüksek lisans tez danışmanlığı
Yazar Hakkında
Toplam 213 yazı
Hakan Akyol
Hakan Akyol
Merhaba ziyaretçi, ben Odyolog Hakan. İstanbul Biruni Üniversitesi Odyoloji mezunuyum. Şuan bir rehabilitasyon merkezinde Odyolog olarak görev yapmaktayım. Bana ulaşmak istersen eğer akyolhakan50@gmail.com adresinde olacağım. Diğer danışmanlık hizmetleri için metokondridestek@gmail.com adresine ulaşınız.
Yorumlar (1 Yorum)
Pingback: Rinne Testi ve Değerlendirilmesi | MEtokondri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara