Baştan Sona İşitme Cihazı 2020

Baştan Sona İşitme Cihazı 2020

İşitme Cihazı Ne için kullanılır?

İşitme Cihazı: İşitme Cihazları işitme kayıplı bireylerin dış kaynaklı sesleri daha iyi duyması ve etkili biçimde anlamlandırabilmesini sağlayan cihazlardır. Birçok model ve ayrı ayrı teknolojilerden oluşan bu cihazlar ortak temel unsurlardan oluşmaktadır.

İşitme Cihazı Bileşenleri Nelerdir?

Temel bileşenler:

Baştan Sona İşitme Cihazı 2020

Mikrofon: Ses enerjisini elektriksel sinyale çeviren kısımdır.

Amplifikatör (yükselteç): Mikrofonun oluşturduğu elektriksel sinyalin şiddetini arttıran kısımdır.

Hoparlör: Şiddeti yükseltilen elektriksel sinyali ses enerjisine dönüştürür.

İşitme Cihazı Çalışma Mekanizması

İşitme cihazına gelen ses ilk olarak mikrofon tarafından alınır ve alınan ses enerjisi mikrofon tarafından elektrik enerjisine dönüştürülür. İşitme cihazlarının bazı modellerinde mikrofon sayısı birden çok olup gürültülü ortamlarda doğru sesin seçimini arttırmayı planlamaktadır. Ses sinyalindeki bu artış gürültülü ortamlarda 2-3 dB’lik bir artış sağlayabilmekte ve dolayısıyla konuşmadaki anlaşılırlığı arttırmaktadır. Elektrik sinyaline dönüştürülmüş olan input (girdi) amplifer tarafından yükseltilir ve filtrelenir. Yükseltilmiş ses receiver (alıcı) tarafından akustik sinyale dönüştürülür. Akustik sinyale dönüştürülmüş ses bilgisi kulak yoluna iletilir. İşitme cihazına tüm bu işlemler için gerekli olan enerji, pil tarafından sağlanır. Bunlar işitme cihazlarının temel parçalarıdır. Ancak sahip oldukları teknoloji ve özelliklere göre bazı işitme cihazlarında ek olarak program ve ses kontrol düğmeleri açma-kapama düğmeleri filtreler vb. bulunmaktadır.

İşitme Cihazı Türleri

İşitme cihazlarının birçok türü bulunmaktadır. Bunları fiziksel özelliklerine göre sınıflandırdığımızda, kullanım sıklığına göre

İşitme cihazlarının birçok türü bulunmaktadır. Bunları fiziksel özelliklerine göre sınıflandırdığımızda, kullanım sıklığına göre;

Hava Yolu İşitme Cihazları

  • Kulak Arkası (Behind the Ear-BTE)
  • Kulak Arkası Açık Uçlu (Open Fit)
  • Kulak İçi (In the Ear – ITE)
  • Kanal İçi ( In the Canal – ITC)
  • Tamamen Kanal İçi (Completely in Canal-CIC)
  • Gözlük Tipi

Kemik Yolu İşitme Cihazı

Hava Yolu İşitme Cihazları

Kulak Arkası İşitme Cihazları

Kulağın arkasına doğru pinna üzerinden kıvrılan kalıp ve tüp yardımı ile kullanılan işitme cihazlarıdır. Kulak arkası işitme cihazlarında ses enerjisi cihaza bağlı ses iletim tüpü ve kulak kalıbı aracılığıyla dış kulak kanalına iletilir. Kulak arkası cihazlarda yönlü mikrofon teknolojisinin özelliğini korumak için cihazın kulak kepçesine yerleşimi de önemlidir. Mikrofon yönleri ön ve arkadan gelen seslerin tayinini yapacak şekilde yerleşmelidir. Kulak arkası işitme cihazları ileri ve çok ileri derecede kayıplı hastaların daha çok tercih ettiği modellerdi. Son yıllarda kulak arkası işitme cihazları boyutları küçülmüş ses iletimini sağlayan aparatların dış kulak yolunu tıkamayan nitelikte ince tüp ve hoparlör kanalın içinde modelleri oldukça yaygınlaşmıştır.

Kulak Arkası Açık Uçlu İşitme Cihazları

Hafif derecede işitme kaybı ile yüksek frekans işitme kaybı olanlar için tasarlanmış, kulak arkası işitme cihazıdır. Standart işitme cihazı uygulamasında oklüzyonlu kulak kalıbından fayda göremeyecek işitme kayıplarına uygulanmaktadır. Hoparlör kanal içinde olan (RITE) ve hoparlörün cihazın içinde olduğu (RITA) 2 ayrı uygulama bulunmaktadır.

Kulak İçi (ITE) İşitme Cihazları

Konkayı da içerecek şekilde yerleşen işitme cihazıdır. Pil boyutunun büyük olması nedeni ile el becerisi zayıf olan hastalarda tercih edinilebilir. Kulak içi işitme cihazlarının dış kabininin geniş olması; kulak arkası işitme cihazında yer alan bazı komponentlerin (Bluetooth, otomatik telefon geçişi vb.) yerleştirilmesine olanak sağlamaktadır. Ayrıca geriyatrik hastaların cihazı kolay tutmasına, takmasına ve pil değiştirmesine de olanak verir.

Kanal içi (ITC)

Dış kulak yoluna yerleştirilen işitme cihazıdır. Genellikle hafif, orta ve orta-ileri derecede işitme kayıplarına uygulanır. Yönlü mikrofon teknolojileri ve otomatik telefon geçişini sağlayan parçaların yerleştirilebilmesi nedeniyle önemli bir tercih sebebidir.

Komple Kanal İçi (CIC)

Kulak kanalının içine yerleştirilir. Konkayı kapatmadığı için aurikulanın kulak rezonansını bozmayarak yüksek frekans kazancını korur. Kozmetik açıdan avantajlı olan kulak içi işitme cihazı serumen akıntısı fazla olan bireylerde filtrelerin sürekli tıkanması nedeniyle uygun değildir. Pil ve kabin boyutu küçük olduğu için el becerisi zayıf olan kişiler için pratik olmamaktadır.

Gözlük Tipi İşitme Cihazı

Kulak arkası işitme cihazı tiplerinden sayılmaktadır. Son dönemde kullanım oranı çok azdır. Estetik açıdan tercih edilmesi ve gözlük kullananlar için önemli ölçüde kullanım kolaylığı sağlaması en önemli avantajlarıdır. İşitme cihazı ve gözlük aynı anda kullanıldığı için teknik servis sorunu ve uyku esnasında gözlük kullanımı zor olması en önemli dezavantajlarıdır.

Kemik Yolu İşitme Cihazları

Kemik yolu işitme cihazları, kemik yolu odyometrik inceleme için kullanılan bir kemik vibratöre benzer bir teknikle sesi yükselterek doğruda kokleaya iletilmesini sağlar. Vibratör tipik olarak bir esneyebilen kafa bandı ile mastoide oturtulur veya gözlüklerin sap kısmına yerleştirilir. Kemik yolu işitme cihazları, hava yolu işitme cihazlarının kullanılamadığı, kulak kanalının atrezisi veya kulaktan aktif drenaj gibi iletim patolojilerinde veya kulak kalıbı kullanıldığında kulak hastalığının aktive olduğu durumlarda kullanılır.

Baştan Sona İşitme Cihazı 2020

Yazar Hakkında
Toplam 209 yazı
Hakan Akyol
Hakan Akyol
Merhaba ziyaretçi, ben Odyolog Hakan. İstanbul Biruni Üniversitesi Odyoloji mezunuyum. Şuan bir rehabilitasyon merkezinde Odyolog olarak görev yapmaktayım. Bana ulaşmak istersen eğer akyolhakan50@gmail.com adresinde olacağım. Diğer danışmanlık hizmetleri için metokondridestek@gmail.com adresine ulaşınız.
Yorumlar (1 Yorum)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Bir Şeyler Ara