Serumen Kir mi ? Tedavi mi?

Serumen

Serumen, bir anomali değil; aksine kulağı mikroplardan koruyan anti bakteriyel bir salgıdır. 

Serumen, normalde kendiliğinden kulak dışına atılır fakat atılamadığı durumlarda kulakta istenmeyen durumlar meydana getirebilir.odyoloji yüksek lisans tez danışmanlığı

Serumen, dış kulak yolunun 1 cm'lik dış bölümündeki cildin yağ ve ter bezlerinin salgısı ile epitel döküntülerinin karışımından oluşur. Serumen, normal miktarlarda olduğu sürece sağlıklıdır ve koruyucu, kayganlaştırıcı, anti bakteriyel özelliklerde olan bir maddedir.


Serumen’in yokluğunda kuru ve kaşıntılı bir kulak söz konusudur. Çoğu zaman dış kulak yolu, kendini temizleyebilir. Bu işlem; kulak kirinin kulak zarından dışarıya doğru yavaş bir hareketiyle oluşur. Kulakta uzun süre kalmış kulak kiri, genellikle kurulaşır, incelir; çiğneme ve çene hareketlerinin yardımıyla kulak zarından dışarıya doğru taşınarak düşer. Kulak kiri, dış kulak yolunun dışın 1/3'lük kısımda bulunur. Kir, kulak yolunu tıkadığında pamuklu çubuklarla veya diğer nesnelerle temizlenmeye çalışmak, kirleri daha derine iter ya da bazı durumlarda dış kulak yolunu zedeler.

[zombify_post]

odyoloji yüksek lisans tez danışmanlığı
Yazar Hakkında
Toplam 213 yazı
Hakan Akyol
Hakan Akyol
Merhaba ziyaretçi, ben Odyolog Hakan. İstanbul Biruni Üniversitesi Odyoloji mezunuyum. Şuan bir rehabilitasyon merkezinde Odyolog olarak görev yapmaktayım. Bana ulaşmak istersen eğer akyolhakan50@gmail.com adresinde olacağım. Diğer danışmanlık hizmetleri için metokondridestek@gmail.com adresine ulaşınız.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara