Sağırlık; Çocukta İşitme Kaybı

Sağırlık; Çocukta İşitme Kaybı

Odyoloji Danışmanlık Hizmetleri

1000 üzerinden 2 ile 3 çocuk sağır ya da işitme engelli doğar. Orta kulak iltihapları, genetik bozukluklar, çocukluk dönemi hastalıkları (Menenjit, kabakulak, kızamık, grip gibi .) gibi nedenlerle her on bin çocuktan 12 sinde orta veya ileri derecede işitme kaybı ile doğmaktadır. Gene doğumdan sonrada her on bin çocuktan 20 veya 30 unda kalıcı ciddi işitme kayıpları gözlemlenmektedir. Çocukların 2 yaşa kadar derdini anlatmaları zordur.

Bu yaşa kadar bir işitme kaybı mevcut ve aileler bunu anlayamamışsa çocuğun dil gelişimi ve bazı gelişimsel kazanımlarında geç kalınabilir. Bu nedenle aileler bu konuda dikkatli ve hassas olmalıdırlar. En ufak şüphede ileri yaşları beklemeden gerekli birimlere müracaat etmelidirler. Zira çocuğun yaşı ne olursa olsun onun yaşına uygun bir işitme testi mevcuttur. Böylelikle tanının erken konması çocuğun erken yardım alması tam öğrenme ve bu konuda iyi bir gelişim potansiyeli yakalama şansını ona verir.

[zombify_post]

[ratings]

Yazar Hakkında
Toplam 209 yazı
Hakan Akyol
Hakan Akyol
Merhaba ziyaretçi, ben Odyolog Hakan. İstanbul Biruni Üniversitesi Odyoloji mezunuyum. Şuan bir rehabilitasyon merkezinde Odyolog olarak görev yapmaktayım. Bana ulaşmak istersen eğer akyolhakan50@gmail.com adresinde olacağım. Diğer danışmanlık hizmetleri için metokondridestek@gmail.com adresine ulaşınız.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Bir Şeyler Ara