Vestibülokolik Refleks(VCR)

Vestibülokolik refleks, başın hareketi esnasında boyun kaslarında meydana gelen yanıttır. Bu refleks ile başın pozisyonu ayarlanır ve dik duruş sabitlenmektedir. Baş, lateral pozisyonda hareket ettiğinde lateral semisirküler kanallar, vertikal pozisyonda hareket ettiğinde vertikal semisirküler kanallar ve otolitik organlar uyarılarak harekete geçmektedirler. Utrikül ve sakküldeki sinirler ses stimülasyonu ile uyarılarak boyun kaslarından elektromiyografi ile yanıtlar elde edilerek vestibülokolik refleks değerlendirilmiştir.

Vestibülokolik refleks yolu, sakkül kaynaklı geçici inhibitör sinyalleri aynı tarafta bulunan boyun kaslarına iletir; vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyellerde oluşan bu refleks arkı ile oluşan yanıt ölçülür.

odyoloji yüksek lisans tez danışmanlığı
Yazar Hakkında
Toplam 214 yazı
Hakan Akyol
Hakan Akyol
Merhaba ziyaretçi, ben Odyolog Hakan. İstanbul Biruni Üniversitesi Odyoloji mezunuyum. Şuan bir rehabilitasyon merkezinde Odyolog olarak görev yapmaktayım. Bana ulaşmak istersen eğer akyolhakan50@gmail.com adresinde olacağım. Diğer danışmanlık hizmetleri için metokondridestek@gmail.com adresine ulaşınız.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara