Vestibüler Sinir

Vestibüler Sinir: Tüylü hücrelerden çıkan uyarılar, bu hücrelerin çevresindeki sinir uçları tarafından alınır. Bu sinir uçları birleşerek sinir liflerini oluştururlar. Anterior ve lateral semisirküler kanal ampullaları ile utrikul makulasından kaynaklanan lifler, superior vestibüler siniri oluşturur. Posterior semisirküler kanal ampullası ile sakkül makulasından kaynaklanan lifler ise birleşerek inferior vestibüler siniri oluştururlar. İnsanlarda utrikul ve her bir semisirküler kanaldan çıkan sinir lifleri sayıca birbirine yakın iken, sakkül kaynaklı sinir lifleri biraz daha az bulunmaktadır.

Superior ve inferiör vestibüler sinirler, kokleadan gelen sinir ile birlikte vestibülokoklear siniri meydana getirir. Vestibülokoklear sinir, işitme ve denge siniri olarak da adlandırılır. Vestibülokoklear sinir, fasiyal sinirle birlikte internal akustik kanal içinden geçerek vestibüler çekirdeklere ulaşır. İnternal akustik kanal içinde, superior vestibüler sinir arka-üstte, inferior vestibüler sinir arka-altta, koklear sinir ön- altta, fasiyal sinir ön-üstte bulunur. Vestibüler sinir, vestibüler çekirdeklere girerken semisirküler kanallardan gelen sinir lifleri sinirin rostral yarısında, sakkülden gelen sinir lifleri ise kaudal yarısında kalır.

odyoloji yüksek lisans tez danışmanlığı
Yazar Hakkında
Toplam 214 yazı
Hakan Akyol
Hakan Akyol
Merhaba ziyaretçi, ben Odyolog Hakan. İstanbul Biruni Üniversitesi Odyoloji mezunuyum. Şuan bir rehabilitasyon merkezinde Odyolog olarak görev yapmaktayım. Bana ulaşmak istersen eğer akyolhakan50@gmail.com adresinde olacağım. Diğer danışmanlık hizmetleri için metokondridestek@gmail.com adresine ulaşınız.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara