Mikst Tip İşitme Kaybı

Mikst Tip İşitme Kaybı: İletim tipi işitme kaybı ve sensörinöral işitme kaybının birlikte olduğu işitme kaybı mikst tip işitme kaybı olarak adlandırılır. İç kulakla birlikte aynı zamanda orta kulak ve DKY’nda meydana gelen sorunlardan kaynaklanır. Mikst tip işitme kaybı olan hastaların konuşmayı anlama seviyeleri oldukça düşüktür. İşitme kaybı iletim tipi işitme kaybına yatkınsa hasta konuşmayı anlamakta güçlük çeker fakat ses şiddeti yeterli yükseklikteyse ve arka plan gürültüsü fazla olmadığında konuşmayı anlama daha iyi olur. Eğer işitme kaybı sensörinöral tip işitme kaybına yatkınsa, ses şiddeti yeterli yükseklikte olsa bile konuşmayı anlamada zorluk yaşanabilir. Mikst tip işitme kaybında hava yolu işitme eşikleri ve kemik yolu işitme eşiklerinde düşüş vardır. Ancak hava yolu işitme eşikleri kemik yoluna göre daha düşüktür.

Mikst tip işitme kaybını derecesi ve yapısına göre ilaç, cerrahi müdahale, işitme cihazı ya da implante kemik iletimli işitme cihazları ile tedavisi mümkündür. BAHA ile işitme kaybının iletim komplenti tamamen atlandığından ve sadece sensörinöral bölümü hedeflemesi gerektiği için mikst tip işitme kaybı için oldukça tercih edilebilir bir tedavi yöntemidir.

Koklear otoskleroz ve Kronik otitis media Mikst tip işitme kaybına neden olur.

odyoloji yüksek lisans tez danışmanlığı
odyoloji yüksek lisans tez danışmanlığı
Yazar Hakkında
Toplam 214 yazı
Hakan Akyol
Hakan Akyol
Merhaba ziyaretçi, ben Odyolog Hakan. İstanbul Biruni Üniversitesi Odyoloji mezunuyum. Şuan bir rehabilitasyon merkezinde Odyolog olarak görev yapmaktayım. Bana ulaşmak istersen eğer akyolhakan50@gmail.com adresinde olacağım. Diğer danışmanlık hizmetleri için metokondridestek@gmail.com adresine ulaşınız.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara