İç Kulak

İç kulak, koklea ve vestibüler sistemden oluşur. Kemik labirent ve membranöz labirentden oluşan iç kulağın kemik labirenti, vestibül, semisirküler kanallar ve kemik koklear kanaldan oluşur.

Koklea, kemik labirentin salyangoza benzeyen kısmıdır ve iç kulağın primer işitme alanıdır. Kendi üzerinde 2-3/4 kere sarılarak apeks’de sonlanır. Merkezi dikey aksına modiolus adı verilir ve bu yapı bir iç duvar olarak görev yapar.

Koklea’nın spiral kanalı yaklaşık 35 mm uzunluğa sahiptir ve tüm uzunluğu boyunca iç duvara dayalı kemik spiral lamina ile iki kısma ayrılır. Koklea’nın içinde 3 tane tüp şeklinde yapı vardır ve bu yapıların içinde sıvılar bulunmaktadır. Bu yapılar yukarıdan aşağıya sıralandığında:

1. Skala Vestibuli
2. Skala Media (cochlear duct)
3. Skala Timpani

odyoloji yüksek lisans tez danışmanlığı

Skala vestibuli ve skala timpani en üst kısımda birleşerek helikotrema adı verilen yapıyı oluşturur. Skala media ise kapalı bir uç şeklinde helikotremada sonlanır.

Skala vestibuli ve skala timpani, perilenf adı verilen sodyum oranı yüksek, potasyum oranı düşük bir sıvı ile doludur. Skala media ise stria vaskülaris tarafından salgılanan, potasyum oranı yüksek, sodyum oranı düşük olan endolenf sıvısı ile doludur. Skala media ile skala vestibuli birbirinden Reissner’s membranı ile ayrılırken, skala media ile skala timpani ise baziler membran ile ayrılır.

Baziler membranın üzerinde korti organı bulunmaktadır. Korti organı, baziler membranın skala media yüzünde yer alır. Tüy ve destek hücrelerinden oluşan reseptör bir organdır. Tüylü hücreler, iç tüylü hücreler ve dış tüylü hücreler olarak ikiye ayrılır. Yaklaşık 16000 civarında olan tüylü hücrelerin %80’i dış tüy hücrelerden oluşurken geri kalan kısmı ise iç tüylü hücrelerden oluşmaktadır.

odyoloji yüksek lisans tez danışmanlığı
Yazar Hakkında
Toplam 213 yazı
Hakan Akyol
Hakan Akyol
Merhaba ziyaretçi, ben Odyolog Hakan. İstanbul Biruni Üniversitesi Odyoloji mezunuyum. Şuan bir rehabilitasyon merkezinde Odyolog olarak görev yapmaktayım. Bana ulaşmak istersen eğer akyolhakan50@gmail.com adresinde olacağım. Diğer danışmanlık hizmetleri için metokondridestek@gmail.com adresine ulaşınız.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara