Hiperbarik oksijen tedavisi (HBOT)

Hiperbarik oksijen tedavisi (HBOT), deniz seviyesinde havada %20 kadar oksijen bulunur bunun basınç değeri 760 mmHg ya da 1 ATA (Atmosfer absolut)‟dır. Deniz seviyesindeki basınçtan daha yüksek bir barometrik basınçta belirli bir sürede, basınç odasının tipine göre bulunduğu ortamdan, maskeden veya endotrakeal tüpten %100 oksijen solutulması işlemine hiperbarik (yüksek basınçlı) oksijen tedavisi denir. HBOT‟da ise 1,5-3 ATA arasında basınç kullanılır. HBOT‟da amaç hipoksinin düzeltilmesi, iskeminin önlenmesi ile oksijenlenmenin sağlanması, hücre fonksiyonlarının düzeltilmesidir. Kan biyokimyası değerleri düzeltilir ve perilenf ve endolenfteki oksijen basıncı da dengelenmiş olur.

HBOT ilk kez 1960 yılında Borema ve ark. tarafından doku kanlanmasını ve oksijenizasyonu arttırmak amacıyla kullanılmıştır. 1970‟li yılların başlarında iç kulak hastalıkları için, sonundaysa AİK için kullanılmıştır. Deneysel çalışmaların sonucunda 2. 5 ATA atmosfer basıncında %100 oksijen solutmanın perilenfteki parsiyel oksijen basıncını %450 kadar arttırdığı saptanmıştır.

odyoloji yüksek lisans tez danışmanlığı
Yazar Hakkında
Toplam 213 yazı
Hakan Akyol
Hakan Akyol
Merhaba ziyaretçi, ben Odyolog Hakan. İstanbul Biruni Üniversitesi Odyoloji mezunuyum. Şuan bir rehabilitasyon merkezinde Odyolog olarak görev yapmaktayım. Bana ulaşmak istersen eğer akyolhakan50@gmail.com adresinde olacağım. Diğer danışmanlık hizmetleri için metokondridestek@gmail.com adresine ulaşınız.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara