İşitme Düzeyi (Hearing Level) 2019

İşitme Düzeyi (Hearing Level) 2019

İşitme Düzeyi (Hearing Level): Klinik odyometride şiddet, normal işitenler  ortalamasının temel alındığı bir desibel  skalasında ifade edilir. Bu skalada sıfır noktası, normal işiten geniş bir  örneklemde ölçülen eşik şiddetlerinin tepe  değerine denk düşen şiddet düzeyidir. Kulak bütün frekanslarda aynı şiddet düzeyinde duyarlılık  göstermez. Yani, işitme duyarlılığı, ses frekansının fonksiyonu olarak  değişir. Odyometreler dB HL cinsinden kalibre edilir. Günümüzde  çoğunlukla ANSI 1996 standartları kullanılmaktadır.

İşitme Düzeyi (Hearing Level) 2019
Odyometrik Sıfır için SPL cinsinden referans değerleri (ANSI
S3.6-89)

Şiddet dB SL  (DuyarlılıkDüzeyi)

Kişinin işitme eşiği referans alınarak uyarıcının  şiddetinin belirlenmesi anlamındadır. Kişinin eşiği 20 dB olduğunda, 40 dB SL’de  verilen sinyal, 20+40= 60dB HL olacaktır.

odyoloji yüksek lisans tez danışmanlığı
Yazar Hakkında
Toplam 214 yazı
Hakan Akyol
Hakan Akyol
Merhaba ziyaretçi, ben Odyolog Hakan. İstanbul Biruni Üniversitesi Odyoloji mezunuyum. Şuan bir rehabilitasyon merkezinde Odyolog olarak görev yapmaktayım. Bana ulaşmak istersen eğer akyolhakan50@gmail.com adresinde olacağım. Diğer danışmanlık hizmetleri için metokondridestek@gmail.com adresine ulaşınız.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara