SGK İşitme Cihazı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular 2019

SGK İşitme Cihazı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular yazımıza geçmeden önce; Bu metin işitme cihazı almak isteyenler hastalar için aydınlatma ve bilgilendirme amacıyla olacaktır. Daha net ve sağlıklı bilgiye ulaşmak için en yakın işitme cihazı merkezinden bilgi alabilirsiniz. Bu yazıdan önce bahsetmiş olduğumuz İşitme Cihazı SGK Ödemesi Ne Kadardır? yazımıza ulaşmak için metin üzerine tıklayınız.

İşitme Cihazı Pili SGK Ödemesi Ne Kadardır?

SGK’nın sisteminde kayıtlı her bir işitme cihazı için işitme cihazı pili SGK ödemesi 122.72 TL’ dir. İşitme cihazı pili SGK ödemesi yıllık olup, katılım payından muaftır.

İşitme Cihazı SGK Ödemesi Katılım Payı Nedir?

İşitme cihazları için SGK ödeme yaptığında katılım payı tutarları ortaya çıkmaktadır. Emeklilere işitme cihazı ödemesinde %10 katkı payı maaşlarından kesilmekte, çalışanların ise %20 katkı payını elden işitme merkezlerine ödemesi gerekmektedir.

SGK Ödemesi İçin İşitme Cihazı Raporunda Bulunması Gerekenler

İşitme cihazı SGK ödemelerinde elektronik rapor ve reçete sistemine geçilmiştir. E-rapor zorunlu olup, normal reçete halen SGK tarafından kabul edilmektedir. Hastanelerden alınan e-raporda bulunması gerekenler:

odyoloji yüksek lisans tez danışmanlığı
 • Hastanın adı ve soyadı,
 • Cihazın hangi kulakta kullanılacağı ve cihazın türü (kulak içi veya arkası),
 • İşitme kaybı kalıcıdır ibaresi,
 • İşitme kaybı tanısı.

SGK İşitme Cihazı Ödemesi (İkinci Kulak İçin)

SGK işitme cihazı ödemesi 18 yaş üstü kişilerde ikinci kulak için 6 ay sonra yapılabilmektedir. Hasta ilk kulağı için rapor aldıktan 6 ay sonra ikinci kulağı için rapor alabilmektedir. İkinci işitme cihazı raporunda hastanın ‘daha önce kullandığı cihazdan fayda gördüğü’ ibaresinin bulunması zorunludur.

Çift İşitme Cihazı İçin SGK Ödemesi

18 yaş altı kişilerde her iki kulak için aynı anda işitme cihazı devlet ödemesi almak mümkündür. Hastaneden alınan işitme cihazı raporunun her iki kulak için alınmış olması gerekmektedir.

SGK İşitme Cihazı Hakkı Sorgulama

E-devlet üzerinden SGK İşitme Cihazı Hakkınızı Sorgulamak için buraya tıklayınız.

odyoloji yüksek lisans tez danışmanlığı
Yazar Hakkında
Toplam 213 yazı
Hakan Akyol
Hakan Akyol
Merhaba ziyaretçi, ben Odyolog Hakan. İstanbul Biruni Üniversitesi Odyoloji mezunuyum. Şuan bir rehabilitasyon merkezinde Odyolog olarak görev yapmaktayım. Bana ulaşmak istersen eğer akyolhakan50@gmail.com adresinde olacağım. Diğer danışmanlık hizmetleri için metokondridestek@gmail.com adresine ulaşınız.
Yorumlar (2 yorum)
feyza
feyza Yanıtla
- 20:15

Merhaba e devlette işitme cihazı hakkımın olup olmadığını göremiyorum görme yeri varmı nasıl bulurum

  Hakan Akyol
  Hakan Akyol Yanıtla
  - 00:05

  Merhaba, E devletten öyle bir bilgiye ulaşmanız mümkün değil. Gerekli şartları sağlıyorsanız eğer hastanenin size vermiş olduğu raporla rahatlıkla cihaz alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara