Otoskleroz Nedir ?

Otoskleroz Nedir ?

Otoskleroz, labirent kapsülden ve stapez tabanından kaynaklanan patolojinin boyutuna, histolojik aktivitesine ve etkilendiği bölgenin yerine göre işitme ve denge fonksiyonlarını etkileyen ve sadece temporal kemikle sınırlı olduğu kabul edilen idiopatik bir lezyondur.

Otoskleroz medikal ve cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilen bir hastalıktır. Bu operasyonlarda stapedotomi ya da stapedektomi teknikleri kullanılmaktadır. Stapez cerrahisinde farklı çap ve şekillerde protezler yerleştirilebilmektedir. Protez çapının işitme sonuçları üzerine etkisini inceleyen bir takım araştırmalar yapılmıştır. Şaft çapı 0,6 mm olan protezlerin postoperatif işitme seviyeleri açisindan daha iyi sonuç verdiğini ifade eden araştırmaların yanı sıra protez çapının işitme sonuçlarında etkisinin olmadığını belirten araştırmalar da vardır.

odyoloji yüksek lisans tez danışmanlığı
Yazar Hakkında
Toplam 214 yazı
Hakan Akyol
Hakan Akyol
Merhaba ziyaretçi, ben Odyolog Hakan. İstanbul Biruni Üniversitesi Odyoloji mezunuyum. Şuan bir rehabilitasyon merkezinde Odyolog olarak görev yapmaktayım. Bana ulaşmak istersen eğer akyolhakan50@gmail.com adresinde olacağım. Diğer danışmanlık hizmetleri için metokondridestek@gmail.com adresine ulaşınız.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara