İşitme Cihazı: Nem Etkisi [#2 Bİ’ DK’DA ODYO]

Tropik bir ormana benzer şekilde, kulak kanalı sıcak, nemli ve kirlidir. Nem işitme cihazı takmaktan kaynaklanan azalmış ventilasyon nedeni ile artmaktadır.  Ek olarak, fiziksel efor, terleme, yüksek nem ve otit externa (Gray et al., 2005) gibi diğer kaynaklar da kulak kanalı nemini artırmaktadır. Kulak arkası işitme cihazları, ısıya, neme ve kulak kanalındaki kulak kirine doğrudan maruz kalmazlar, ancak kafa derisi ve baştan gelen neme maruz kalırlar. Mikrofonlar alıcı sesleri doğru şekilde seçmek ve değiştirmek için temiz olmalıdır. Ancak mikrofonlar kulak kiri, sprey, nem ve terleme nedeni ile kolaylıkla tıkanabilir veya zarar görebilirler. Mikrofon diyaframı gelen sesin frekansı ve şiddetine göre titreşir ve nemin molekülleri ile önemli derecede engellenebilir. Islak bir diyafram yüksek frekanslardaki sesleri hızlı bir şekilde değiştirmek için yeterince hızlı titreşemez, ses kalitesi bozulmuştur.  

Nem ve ter; bozulma, sesin aralıklı duyulması, düğme ve anahtarların bozulması, metal parçalar ve elektroniklerin bozulması, azalmış pil ömrü, tıkanık ventilasyonlar, filtreler ve tüplerde tıkanıklığa de neden olabilir. Bir nem çekicinin düzenli kullanımı (örneğin Dri-Aid kit veya Dry & Store gibi) ve kulak arkası cihazlar için koruyucu kapaklar (sweatbands veya SuperSeals) işitme cihazlarının üzerinde ter ve nem etkisini hem tamir için ihtiyacı ve uzatılmış servis ömrünü azaltarak önemli ölçüde azaltır.  

odyoloji yüksek lisans tez danışmanlığı
Yazar Hakkında
Toplam 213 yazı
Hakan Akyol
Hakan Akyol
Merhaba ziyaretçi, ben Odyolog Hakan. İstanbul Biruni Üniversitesi Odyoloji mezunuyum. Şuan bir rehabilitasyon merkezinde Odyolog olarak görev yapmaktayım. Bana ulaşmak istersen eğer akyolhakan50@gmail.com adresinde olacağım. Diğer danışmanlık hizmetleri için metokondridestek@gmail.com adresine ulaşınız.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara