İşitme Eğitimi modülü nedir? Odyologlar burda ne yapar?

İşitme Eğitimi modülü nedir? Odyologlar burda ne yapar?

Odyoloji Danışmanlık Hizmetleri

merhaba sevgili odyologlar bugun size rehabilitasyon merkezlerinde vermiş olduğunuz işitme eğitimi modülünün ne olduğunu açıklamaya çalışacağım. öncelikle işitme eğitimi modülünün temel amacı nedir ? basitçe işitme becerisini geliştirebilmedir.

peki bu işitme eğitimi kapsamında neler hedefler ve neler yapmalıyız? aşağıda sırlandığı gibi odyologlar işitme cihazlı ya da koklear implantlı bireye işitme eğitimi sonucunda aşağıdaki hedefleri gerçekleştirmiş olmalıdır. bu hedefler:

1. sesi fark eder.
2. sesin benzerliklerini ve farklılıklarını ayırt eder.
3. sesin inceliğini, kalınlığını ayırt eder.
4. sesin uzunluğunu, kısalığını ayırt eder.
5. çevresel sesleri tanır.
6. konuşma seslerini tanır.
7. söylenen kelimeleri tanır.
8. söylenen yönergelere uyar.
9. dinlediği hikâye ile ilgili sorulara doğru tepki verir.
10. sessiz ve gürültülü ortamlarda konuşmayı takip eder.

bu hedefleri kısaca açıklamaya çalışalım:

sesi fark eder? burada ne anlatmak istiyoruz?


sesi fark etme, sesin varlığı ve yokluğuna tepki verme yeteneğidir. sesi fark etme becerileri desteklenen birey aynı zamanda işitsel dikkatini de geliştirir. sesi fark etme çalışmalarında, bireyin sese kendiliğinden tepki verebilmesi için öncelikle çeşitli seslere karşı şartlanması gereklidir. bireyin sese şartlanmasında, bireyden sesi duyduğunda davranışsal olarak bir tepki vermesi ve/veya bunu tekrar etmesi istenmelidir (sesi duyduğunda küpleri sepete atması gibi). birey, sese şartlanma çalışmaları sonrasında sese kendiliğinden tepki vermeye başlar.

sesi ayırt eder? peki burada ne anlatmak istiyoruz?

sesi ayırt etme, iki veya daha fazla ses uyaranı arasından benzerlikleri ve farklılıkları algılama becerisidir. bireyin telefon sesini dinledikten sonra verilen ikinci sesin aynı ya da farklı olduğunu ayırt etmesi, bu beceriye bir örnek olarak verilebilir.

Bu içerik kaynağından alınmıştır.

Yazar Hakkında
Toplam 209 yazı
Hakan Akyol
Hakan Akyol
Merhaba ziyaretçi, ben Odyolog Hakan. İstanbul Biruni Üniversitesi Odyoloji mezunuyum. Şuan bir rehabilitasyon merkezinde Odyolog olarak görev yapmaktayım. Bana ulaşmak istersen eğer akyolhakan50@gmail.com adresinde olacağım. Diğer danışmanlık hizmetleri için metokondridestek@gmail.com adresine ulaşınız.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Bir Şeyler Ara