odyolojik subjektif testler

Odyoloji Nedir? Odyolog Kimdir? 2019

Bu yazımızda Odyoloji Nedir? Odyolog Kimdir? sorularına cevap bulmayı ce kafanızda canlanmasını sağlamaya çalışacağız.

Dünyada II. Dünya Savaşı’ndan sonra artan ihtiyaçla gelişmeye başlayan odyoloji bilimi, ülkemizde ilk kez 1968 yılında Hacettepe Üniversitesi’nde açılan yüksek lisans programıyla ortaya çıktı.

Odyoloji Nedir?

Odyoloji, işitme, konuşma, ses bozuklukları ile denge sistemindeki bozuklukları inceleyen bir tıbbi bilim dalıdır. Kısaca “işitme bilimi” olarak da tanımlayabiliriz. Odyolojinin önceliği işitme kayıplarını ve buna bağlı konuşma ve denge bozukluklarını önlemektir. Bunun mümkün olamadığı hallerde ise, işitme ile ilgili sorunların en erken dönemde teşhis edilmesi ve iyileştirmek için en uygun yöntemlerin seçilerek uygulamaya konması, odyoloji biliminin ilgi alanına girer. Teşhis ve tedavide kapsamlı işitme testlerini ve bu testlerin uygulanmasını sağlayan cihazları, teknikleri kullanır.

Uzman Odyolog Nedir?

Üniversitelerin ilgili fakülte ya da yüksek okullarına bağlı olarak eğitim veren odyoloji bölümünden mezun olan odyologlar, yüksek lisans yaparak farklı dallarda uzmanlaşabilirler. Pediatrik odyolog, eğitim odyoloğu, klinik odyolog, rehabilitasyon odyoloğu gibi unvanlar alarak farklı sektörlerde uzman odyolog olarak çalışabilirler.

Nasıl Odyolog Olunur?

Üniversitelerin ilgili yüksek okul ya da fakültelerinin, 4 yıllık odyoloji lisans programlarından mezun olanlar “odyolog” unvanı kazanırlar. Tıp Fakültesi, Psikoloji, Biyomedikal, Biyofizik, Fizik, Akustik, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Hemşirelik, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon ve İşitme Engelliler Lisans mezunları da, yüksek lisanslarını odyoloji dalında yaparak odyolog unvanı alabilirler. Odyoloji temel bilimler içinde çok eski bir branş olmakla birlikte ülkemizde bir meslek olarak kabul edilmesi 2011 senesinde gerçekleşmiştir.

Odyolog Ne İş Yapar?

Odyologlar, sağlık alanında odyoloji biliminin gereklerini yerine getirme ve uygulama yetkisine sahip olan kişilerdir ve kulak-burun-boğaz uzmanı doktorlar, genel cerrahlarla birlikte çalışırlar. İşitme ile ilgili bozukluklar özel olarak kulakla ilgili olduğundan ve kulak hastalıkları da tıp biliminin bir parçası olduğundan “odyolog doktor mu?” sorusunun akıllara gelmesi de normaldir. Odyolog tıp doktoru değildir. Tıp doktoru olmak için üniversitelerin 6 yıllık tıp fakültelerinden mezun olmak ve ardından bir dahili tıp bilimi alanında uzmanlık eğitimi almak gerekir. Üniversitelerin sağlık bilimleri fakültelerine bağlı olarak eğitim veren 4 yıllık odyoloji bölümü mezunları da eğer akademik kariyer yapmak isterlerse, yüksek lisans sonrası katıldıkları doktora programıyla, akademisyen olarak “Dr.” unvanı alabilirler.

Odyolog Sorumlulukları Nelerdir?

  • Öncelikli görevi işitme sağlığının korunmasıdır. Toplumda işitme sağlığını tehlikeye atan durumların tespiti ve ortadan kaldırılmasına yönelik tarama çalışmaları, koruma programları hazırlar ve testler uygular.
  • Yeni doğan bebeklerin işitme kontrollerini yapar.
  • Gürültü ölçümleri yapar.
  • İşitme kaybı olan kişilere uygulanacak olan tedavilerde hangi işitme cihazlarının kullanımının uygun olacağını belirler, bunların ayarlarını yapar ve kullanımı hakkında hastaları bilgilendirir.
  • Odyologlar ameliyata girer mi? Hastanelerde yapılan koklear implant ameliyatlarında kulak burun boğaz doktoru ile birlikte bir odyoloğun da bulunması zorunludur. Bunun dışındaki cerrahi müdahalelerde de eğer ameliyatı gerçekleştiren cerrah gerekli görürse ameliyata bir odyoloğun da eşlik etmesini isteyebilir. İşitme kaybı olan bazı hastalara kulak içi işitme cihazı takılması gerekir. Kulak burun boğaz uzmanı bir cerrah tarafından gerçekleştirilen bu operasyon sırasında, işitme ve denge sinirleriyle ilgili ölçümleri yapması ve takip edilmesi gereken değerleri kaydetmesi için bir odyoloğun da ameliyatta bulunmasını gerekebilir.
  • İşitme kayıplarının rehabilitasyonunda her hastaya göre değişebilen uygun yöntemleri belirler.

Odyolog Olarak Aranan Nitelikler

İyi bir odyolog, insani ilişkilerinde hassas, sabırlı ve hoşgörülü olmalıdır. Temel mesleki bilgilerinin yanı sıra becerilerini de geliştirmiş olması, kararlarını mantıklı ve sistematik düşünerek vermesi, görsel ve işitsel olarak yüksek bir algı düzeyine sahip olması, meslek ahlakına ve prensiplerine uygun davranması beklenir. Alanındaki gelişmeleri yakından takip etmeli, teknoloji kullanımına yatkın olmalıdır.

odyoloji yüksek lisans tez danışmanlığı
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara