[Pdf] Odyoloji Kitap 4: Tinnitus Tedavisi

[Pdf] Odyoloji Kitap 4: Tinnitus Tedavisi

Odyoloji Kitap 4: Tinnitus Tedavisi

Odyoloji Kitap 4: Tinnitus Tedavisi adlı kitabımıza geçmeden önce biraz Tinnitus hakkında bilgi sahibi olalım. Tinnitus, kokleada titreşim ve mekanik aktivite olmaksızın sinir sistemindeki bir aktivite sonucu oluĢan kafa içinde meydana gelen sesin bilinçli bir Ģekilde algılanması olarak tanımlanır. Jastreboff ve Hazel ‟in tanımlamasına göre tinnitus; periferik ya da santral sinir sistemindeki farklı lokalizasyonlarındaki nöronların uyarılmasındaki senkronizasyon bozukluğunun bir göstergesi olarak kabul edilmektedir .

Tinnitus Tedavisi

Tinnitus latince’de zil çalmak , çan çalmak anlamına gelen “tinnire” kelimesinden köken almaktadır. Günlük kullanımda kulakta veya kafada “uğultu” ya da “çınlama” olarak tanımlanabilmektedir. Tinnitus, işitme sisteminde sık gözlenen bir semptom olmakla birlikte kesin bir etiyolojisi yoktur. Tinnitus; işitme kaybı, hiperakuzi ve rahatsız edici ses algısı gibi odyolojik

bulgular , depresyon, endişe , korku , terleme , çarpıntı , uykusuzluk , konsantrasyon problemi , sakinliğini kaybetme , sinirlilik gibi nöropsikolojik bulgular gösterebilir. Bu nedenle tinnitus bazı insanlar için kronik stres olarak tanımlanmaktır.

Tinnitus Treatment adlı kitabı indirmek için buraya tıklayınız.

İndirme işlemini yapmadan görüntülemek için:

Yazar Hakkında
Toplam 241 yazı
Hakan Akyol
Hakan Akyol
Merhaba ziyaretçi, ben Odyolog Hakan. İstanbul Biruni Üniversitesi Odyoloji mezunuyum. Şuan bir rehabilitasyon merkezinde Odyolog olarak görev yapmaktayım. Bana ulaşmak istersen eğer akyolhakan50@gmail.com adresinde olacağım. Diğer danışmanlık hizmetleri için metokondridestek@gmail.com adresine ulaşınız.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara