Böyle Kıyas Olmaz: Koronavirüs

Böyle Kıyas Olmaz: Koronavirüs

Koronavirüs yayılımı değerlendirirken vaka sayısı mı yoksa test sayısı mı?

Durum ciddi evet ciddi olmasınada bize gelen veriler ve bizim bu verileri değerlendirme şeklimiz ne kadar doğru? Millet olarak bu koronayı pek ciddiye aldığımız söylenemez buna örnek olarak bugün(22 Mart 2020) sahillerde piknik alanlarındaki kalabalığı örnek verebiliriz. Bu yazının yazılış amacına dönecek olursak aşağıda bazı ülkeler ve 11.gün sonunda vaka sayılarını görmektesiniz:

Koronavirüs vaka sayısı
  • İspanya 11.Gün , Vaka 7 , Ölüm: 0
  • Almanya 11.Gün , Vaka 349 , Ölüm: 0
  • Fransa 11.Gün , Vaka 613 , Ölüm: 9
  • İtalya 11.Gün , Vaka 470 , Ölüm :12
  • Türkiye 11.Gün , Vaka 947 , Ölüm: 21

Şimdi biz bu tabloyu nasıl değerlendirmeliyiz?

En son verilere göre İspanya’da şu ana kadar yapılan test sayısı: 36.000 ve bunlarda 20.412 tanesi pozitif. Yani yaklaşık pozitif tanı oranı %55, Türkiye’de ise yapılan test 18.000 ve bunlardan 670 pozitif(21 mart hariç). Yaklaşık pozitif %4. İtalya’yı, Fransa’yı söylemeye bile gerek yok çünkü onlar ilk günlerden test yapma oranı çok az. Yapılan son üç vaka açıklamasında da gerçekleştirilen testlerin pozitif olma oranı %10’un altında oldu. İtalyada ilk 11 günde bizim yaptığımız kadar test yapılmadı yani eğer bir kıyas ve karşılaştırma yapılacaksa bunun yapılan test sayısıyla yapılması gerekir.

11.günde İtalya’da 470 vaka bizde 947 vaka var biz çok beter durumdayız gibi bir algıya kapılmak yanlış olacaktır. VAKA VE ÖLÜMLERİ DEĞİL YAPILAN TEST SAYILARINI KARŞILAŞTIRMALIYIZ!

Yazar Hakkında
Toplam 241 yazı
Hakan Akyol
Hakan Akyol
Merhaba ziyaretçi, ben Odyolog Hakan. İstanbul Biruni Üniversitesi Odyoloji mezunuyum. Şuan bir rehabilitasyon merkezinde Odyolog olarak görev yapmaktayım. Bana ulaşmak istersen eğer akyolhakan50@gmail.com adresinde olacağım. Diğer danışmanlık hizmetleri için metokondridestek@gmail.com adresine ulaşınız.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara