Hidrojel ve Güneş Enerjisi Kullanan Yeni Bir İçme Suyu Teknolojisi Geliştirildi

Hidrojel ve Güneş Enerjisi Kullanan Yeni Bir İçme Suyu Teknolojisi Geliştirildi

Giriş

Birleşmiş Milletler’e göre dünyada her hafta 30.000 insan, sağlıksız su içtiği veya kullandığı için ölüyor. Bu ölümlerin büyük çoğunluğu gelişmekte olan ülkelerde olmakla birlikte, kasırgalar, tropikal fırtınalar ve diğer doğal afetler sonrasında ABD’de de beklenmedik su kıtlıkları olabiliyor. Bu gibi durumlarda insanları hasta etmeyecek suyun teminini sağlayabilecek yöntemler üzerinde çalışan bilimciler, bir süre önce Nature Nanotechnology dergisinde yayımladıkları bir makalede, suyu temizleyebilen yeni bir teknik geliştirdiklerini duyurdu.

Texas Üniversitesi Araştırması

Texas Üniversitesi Austin Yerleşkesi’nden Guihua Yu liderliğindeki ekip, birleştirilmiş jel-polimer hibrit malzemeler kullanarak, suyu sağlıklı duruma getirebilecek düşük maliyetli ve küçük boyutlu bir teknoloji geliştirdi. Hem hidrofilik (suyu çeken) niteliklere, hem de yarı-iletken (solar-adsorbeli) özelliklere sahip olan bu hidrojeller (yüksek su emicilikleri ile bilinen polimer zincirleri ağları), herhangi bir kaynaktan (okyanustan ya da kirli sudan) temiz, içmesi güvenli su üretimine olanak veriyor.

Sonuç

Yeni yöntemde mühendisler, etkili tuzsuzlaştırma amacıyla suyun buharlaştırılmasına güç sağlamak için ortamdaki güneş enerjisini kullanan yeni bir hidrojel-bazlı solar buhar üreticisi geliştirdi. Tuzlu suyu işlemek için varolan solar buhar üretme teknolojileri, güneş ışığını yoğunlaştırmak için optik aletlere güvenen çok pahalı bir işlem içerir. Ekip, çok daha az enerji gerektiren nano-yapılı jeller geliştirdi; bunlar doğal olarak varolan düzeydeki ortam ışığıyla iş görebiliyor

ve ayrıca buharlaştırılabilecek suyun hacmini de önemli ölçüde artırıyor.

Yazar Hakkında
Toplam 235 yazı
Hakan Akyol
Hakan Akyol
Merhaba ziyaretçi, ben Hakan. İstanbul Biruni Üniversitesi Odyoloji son sınıf öğrencisiyim. Bana ulaşmak istersen eğer [email protected] adresinde olacağım. Ödev işlemleri için canlı destek ya da [email protected] adresine ulaşınız.
×

Bir Şeyler Ara