Çocuklarda Koronavirüs Görülmez mi?: İlk Çocuk COVID-19 Vakası

Çocuklarda Koronavirüs Görülmez mi?: İlk Çocuk COVID-19 Vakası

Bu yazımdan önce işitme ve koronavirüs yazısını okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Özet

Çin’in Wuhan kentinde başlayan büyük koronavirüs salgını (COVID-19) çok geçmeden dünya çapında birçok ülkeye yayıldı. Mevcut epidemiyolojik bilgi, çocuklar arasında enfeksiyon kontrolü ile ilgili çocuklara özgü konulara ve çocukların toplumdaki viral yayılmaya katkısına yönelik fırsatları sınırlayan nispeten az sayıda vakanın görüldüğünü göstermektedir. Burada, Kore’deki ilk COVID-19 pediatrik vakasını sunuyoruz. 10 yaşındaki kız, COVID-19 olduğu bilinen amcası ve annesiyle yakın temas içinde olduğu bildirilmiştir. Bu raporda antiviral tedavi ve çoklu örneklerden seri test sonuçları gerektirmeyen hafif klinik seyrini size aktaracağız.

Şu anki koronavirüs salgını 2019 (COVID-19), aralık 2019’da Çin’in Hubei eyaleti Wuhan’da ortaya çıktığı bilinmekte ve şu anda en az 60 ülkeye yayıldığı net olarak bilinmektedir. Dünya Sağlık Örgütü COVID-19’un risk değerlendirmesini 28 Şubat 2020’de küresel düzeyde “çok yüksek” olarak tanımladı. 01 Mart 2020 tarihin dünya çapında 2.977 ölüm ve  87.137 doğrulanmış vaka olduğu bildirildi. Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin raporuna göre, çocuklar COVID-19’dan daha az etkilenmektedir (10 yaşın altında %1 – 10 ila 20 yaşın arasonda aynı şekilde %1) ve daha az şiddetli semptom ve belirtiler yetişkinlere göre daha az seyretmekte olduğu belirtildi.

Koronavirüs Tanısı Ne Zaman Kondu?

Kore’deki ilk COVID-19 vakasından bir ay sonra, Kore dışında seyahat öyküsü olmayan 10 yaşındaki bir kız çocuğuna 18 Şubat 2020’de COVID-19 teşhisi konuldu. Maruz kalma geçmişi ve kendi karantina yöntemi Şekil 1’de gösterilmiştir. Hasta annesi, babası ve kuzeni ile çok katlı bir apartmanda, amcası ve teyzesi üst katta yaşıyordu. Wuhan’da bir mağaza işleten hastanın amcası, 20 Ocak 2020’de Kore’ye geldi ve 29 Ocak 2020’den itibaren odasında kendini karantinaya aldı. Karantina döneminde, aile üyeleriyle birlikte yemek yiyerek kendi karantina duvarını kırdı. Şubat 2020’de amcası COVID-19 ile teyit edildi ve belirlenen bir hastaneye yatırıldı. 2 Şubat 2020’den itibarennbeş aile üyesi karantinaya alındı. Hastanın babası, teyzesi ve kuzeni ayrı odalarda kalsa da, hasta aynı odayı annesiyle paylaşmıştı. 5 Şubat 2020’de hastanın annesinde koronavirüs olduğu doğrulandı. Çocuk, amcası ve annesiyle yakından temas ettiği için koronavirüs taraması yapıldı ve şiddetli akut solunum sendromu için üç tarama testi bu tarama testlerinin sonucunda koronavirüs tespit edildi.

Koronavirüs, Çocuklarda Koronavirüs Görülmez mi?: İlk Çocuk Koronavirüs Vakası
Şekil 1

Hastaneye geldiği sırada vücut sıcaklığı 37.7 °C‘idi dispneik veya siyanotik değildi. İlk laboratuvar sonuçları şu şekildedir: beyaz kan hücresi sayısı 4.080 / μL (% 37.3 lenfositler), hemoglobin 13.5 g / dL, trombosit sayısı 251.000 / μL ve C-reaktif protein <0.40 mg / dL. SARS-CoV-2 için gerçek zamanlı ters transkripsiyon polimeraz zincir reaksiyonu (RT-PCR), nazofarenks, boğaz, tükürük, serum, dışkı ve idrardan alınan numuneler için seri olarak test edildi. Nazofarenks, boğaz ve dışkıdan alınan numunelerde viral testler pozitifti. Serum, tükürük ve idrar negatif olarak tespit edildi. RT-PCR kalitatif test için geliştirildiğinden, RT-PCR’nin döngü eşik değerleri bu raporda viral yük kinetiğine dönüştürülemedi. Bununla birlikte, dışkı örneklerinin semptomların başlamasından bu yana 17. güne kadar pozitif olması dikkat çekicidir.

İlk ve 3 takip akciğer grafisinde hiçbir infiltrasyon gözlenmedi. Bununla birlikte, göğüs bilgisayarlı tomografisinde (BT) sağ alt lobun subplevral bölgelerinde periferik zemin cam opasiteleri ile düzensiz veya nodüler konsolidasyonlar görüldü. Hastanın altta yatan hastalığı yoktu ve sunduğu tek semptom düşük ateş ve az miktarda balgamdı. Göğüs BT’sinde hafif pnömoni görülmesine rağmen antiviral tedavi gerekmedi.

Bu 10 yaşındaki kız, negatif bir izolasyon odasında tek başına geçirilen ilk 7 gün boyunca kendine baktı. Annesi kendi negatif izolasyon odasından taburcu edildiğinde, annesi bakım için ona katıldı. Tecrit odasının daha ciddi bir durumda doğrulanmış başka bir vaka tarafından kullanılmasına izin vermek için hastanede kaldığı 15.günü bir kohort tesisine transfer edildi.

Çin’de veya başka yerlerde COVID-19 hakkında çok az araştırma yayınlanmıştır. Çocuklarda COVID-19 vakalarının çoğu COVID-19 vakalarıyla yakın temastan kaynaklı veya aile toplanma vakaları arasında bulundu. Enfekte çocukların çoğunda semptomları tanımak için hafif ya da güçtü ve bazıları asemptomatikti. Ateş ve öksürük en sık görülen semptomlardı ve bazılarında burun akıntısı veya ishal veya kusma gibi gastrointestinal semptomlar vardı. Tüm vakalar düzeldi ve şu ana kadar ölüm bildirilmedi.

Çocukların neden daha az enfekte ve daha az hasta olduğunu tam olarak anlamıyoruz. Çocuklarda düşük enfeksiyon oranı ve hafif semptomlar, 2003’ten önceki SARS salgını ve 2012’den beri Orta Doğu solunum sendromunda (MERS) da gözlenmiştir. Pediatrik popülasyonları koruyan COVID-19’un açıklamalarından biri çünkü çocuklar ilk etapta virüse daha az maruz kalırlar. Çocukların virüse maruz kalma olasılığı daha düşüktür, çünkü bu yeni virüs başlangıçta sürekli hareket halinde olanlar ve yakın temas halinde olanlar arasında yayılır. Çocukların SARS-CoV-2 için test edilme şansları daha az olabilir, çünkü sadece soğuk algınlığına benzer hafif semptomlar gösterirler.

Küçük çocuklarda adaptif bağışıklık tepkisi az gelişmiş olduğundan, solunum yolu enfeksiyonuna doğuştan gelen bağışıklığın rolü erken yaşamda daha büyüktür. Hem küçük çocukların hem de yetişkinlerin bu yeni virüse uyarlanabilir spesifik bağışıklığa sahip olmadıkları göz önüne alındığında, küçük çocuklarda hafif klinik seyir yetişkinlere kıyasla baskın doğuştan gelen bağışıklık tepkileri ile açıklanabilir. SARS-CoV-2’ye akut inflamatuar yanıtı tetikleme kabiliyeti de çocukların daha iyi sonuçlarına katkıda bulunabilir. Ancak bu, önceki MERS salgınlarında gözlemlendiği gibi, özellikle altta yatan hastalıkları olan çocuklarda ciddi vakalar ve hatta ölüm olasılığını tamamen ekarte etmez.

Bu yazı kaynağından- https://jkms.org/DOIx.php?id=10.3346/jkms.2020.35.e124#F1 – türkçe diline çevrilmiştir.

Yazar Hakkında
Toplam 241 yazı
Hakan Akyol
Hakan Akyol
Merhaba ziyaretçi, ben Odyolog Hakan. İstanbul Biruni Üniversitesi Odyoloji mezunuyum. Şuan bir rehabilitasyon merkezinde Odyolog olarak görev yapmaktayım. Bana ulaşmak istersen eğer akyolhakan50@gmail.com adresinde olacağım. Diğer danışmanlık hizmetleri için metokondridestek@gmail.com adresine ulaşınız.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara