BASİT BİR SAĞLIK RUTİNİ: OİL PULLİNG!

BASİT BİR SAĞLIK RUTİNİ: OİL PULLİNG!

Her gün rahatlıkla uygulayabileceğiniz, uygularken de hiç vaktinizi almayacak olan bu rutin; aslında Türkçe’ye yağ çekme olarak çevriliyor.

    Uygulama yöntemi olarak hindistan cevizi yağı (soğuk sıkım), susam yağı ya da zeytinyağı ile yapılabiliyor. Oil pulling’in size vaadettikleri ise sağlıklı ağız ve diş sağlığının yanında;  alerjik reaksiyonlar, eklem rahatsızlıkları, kulak-burun-boğaz hastalıkları, halsizlik, cilt hastalıkları (özellikle akne tedavisi için), ağız içi yaralar ve diş beyazlaması, mide-bağırsak sorunları ve ağız kokusu için faydalıdır.

KÖKENİ: AYURVEDA

    Oil pulling’in kökeni ise Ayurveda’ya dayanıyor. Ayurveda ise kökeni Hindistan’a dayanan 5.000 yıllık bir şifa sistemi. Amacı vücut, zihin ve ruhu birleştirmek ve dengelemektir bunun hastalıkları önlediğine inanılır.

odyoloji yüksek lisans tez danışmanlığı

   NASIL YAPILIR?

  Sabahları uyanır uyanmaz hiç bir yiyecek ve içecek tüketiminde bulunmadan yapmamız gereken bir uygulamadır.  Ağıza alınan iki tatlı kaşığı yağı ağzımızda çalkalamaya başlıyoruz, dişlerin arasından geçirmeye özen gösterip yağın mümkün olduğunca ağız içinde ki tüm noktalara ulaşmasını sağlıyoruz. Bu işlemi minimum 5 dakika olmak üzere 5-15 dakika (orjinali 15 dakika) şeklinde uygulayabiliriz. Bu süre zarfında günlük işlerinizi yapabilirsiniz; kahvaltınızı hazırlayabilir, giyinebilirsiniz .. Böylece oil pulling işleriniz aksatmamış olacak ve hiç vaktinizi almamış olacak. Çalkalama işlemi devam ederken yağı yutmamaya dikkat edin, işlem bittikten sonra yağı çıkarabilir ve hemen sonrasında dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.

PEKİ BİZ NEDEN OİL PULLİNG YAPIYORUZ?

   Aslında bilindiği üzere birçok hastalık ağızda başlıyor; yediklerimiz, içtiklerimiz hatta kötü alışkanlıklarımızın bile neredeyse tamamı ağızda başlıyor. Bu sebepten dolayı da ağız sağlığımız vücut sağlığımız için bir basamak haline geliyor. Böylelikle; geçmeyen kuru öksürükleriniz varsa, kış dönemlerinde bitmek bilmeyen griplere tutuluyorsanız, defalarca tedavi görmenize rağmen yeniden ortaya çıkan cilt problemleriniz varsa oil pulling yapmak bağışıklığımızı korumak için harika bir seçenek haline geliyor.  

  Bunun yanı sıra ağzımızda biriken bakteriler,  gece tükürük salgısının azalmasıyla artmaya başlarlar. Sabah uyandığımızda içtiğimiz bir bardak suyu düşünün .. Aslında bir nevi çöplerimizi evin ortasına boşaltmak gibi bir işlem yapmış oluyoruz. Oil pulling’in uyanır uyanmaz yapılmasının sebebi de budur. Hemen ardından dil temizleme aparatı ile temizlik ve sonrasında diş fırçalama rutinimiz vücudumuz için temiz bir başlangıç yapmamızı sağlar.

  Siz de ilk denemede farkı hissedebilir ve deneyimlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

   Her yeni güne sağlıklı başlangıçlara ..

odyoloji yüksek lisans tez danışmanlığı
Yazar Hakkında
Toplam 1 yazı
Şeyma Erdemir
Şeyma Erdemir
İstanbul Biruni Üniversitesi AYAY son sınıf öğrencisiyim. İçeriklerim hakkında bana ulaşmak isterseniz; seyma@metokondri.com
×

Bir Şeyler Ara